Polimer betonun mekanik özelliklerine etkiyen parametrelerin belirlenerek ısıl ve aşınma performansının incelenmesi
Examination of thermal and abrasion performance by determining parameters affecting the mechanical properties of polymer concrete
- Tez No: 580937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Polimerler geçen yüzyılda keşfedilmiş ve hızlı bir şekilde geliştirilmiştir.Bu hızlı gelişmeler sayesinde polimerle ilgili yeni kullanım alanları ortaya çıkmıştır. Gelişmelerle birlikte artan ihtiyaçlara karşı geliştirilen çözümlerden biri polimer betonudur. Polimer betonu, uygun bir granülometride agrega ve reçinenin karışımı ile oluşturulmaktadır.. Korozyona dayanıklı, konvansiyonel betona göre daha yüksek çekme ve basınç dayanımına sahip kompozit bir malzemedir. Gelişen teknolojiyle birlikte, ileri mekanik özellikleri sayesinde birçok kullanım alanı bulmaktadır. Bu çalışmada; agregadaki nem oranı, agregadaki yabancı maddenin etkisi, tane büyüklüğünün polimer beton dayanımı üzerindeki etkisi araştırılmış ve uygun agrega türleri seçilerek farklı reçine oranlarındaki dayanım değerleri bulunmuştur. Belirlenen agrega tipi ve reçine oranı ile hazırlanan örnekler sıcaklık etkisi ve aşınma deneylerine tabi tutulmuştur. Ayrıca, cam lifi ve mermer tozu takviyelerinin polimer beton dayanımı üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymers were discovered in the last century and developed quickly. New areas of usage regarding polymers arose through these quick developments. One of the solutions that are developed against the increasing needs with the developments is also polymer concrete. Polymer concrete is formed by a mixture of aggregate and resin in a suitable granulometry. It is a composite material which is resistant to corrosion and has higher tensile and compressive strength than conventional concrete. Together with developing technology, it finds many areas of usage thanks to its advanced mechanic properties. In this study; humidity rate in the aggregate, the effect of foreign material, the effect of particle size on polymer concrete strength were investigated and strength values in different resin ratios were found by selecting appropriate aggregate types. Specimens prepared by specified aggregate type and resin ratio were subjected to temperature effect and abrasion experiments. Furthermore, the effects of glass fiber and marble powder reinforcements on polymer concrete strength were investigated.