Deneysel alerjik rinit modeli oluşturulan ratlarda topikal intranazal curcuminin etkinliği
Effectiveness of topical intranasal curcumin in the experimentally induced allergic rhinitis model in rats
  1. Tez No: 580981
  2. Yazar: ERBAY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KOTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Deneysel alerjik rinit modeli oluşturulan ratlarda topikal intranazal curcuminin etkinliğini araştırdığımız çalışmamızda, 40 adet Sprague-Dawley rat randomize olarak 4 gruba ayrılmıştır. Grup 1 (Kontrol) işlem yapılmayan gruptur. Grup 2, 3 ve 4 önce intraperitoneal ovalbumin uygulamalarıyla sensitize edilmiştir. Grup 2'ye (Alerjik Rinit) intranazal ovalbumin uygulamalarıyla alerjik rinit modeli oluşturulmuştur, tedavi verilmemiştir. Grup 3'e (Steroid) alerjik rinit modeli oluşturulmuştur ve intranazal mometazon furoat tedavisi verilmiştir. Grup 4'e (Curcumin) alerjik rinit modeli oluşturulmuştur ve intranazal curcumin ile tedavi denenmiştir. Tüm ratların 1., 14., 15., 20., 23., 26. ve 27. günlerde semptomları gözlenmiş ve skorlanmıştır; çalışmanın başında ve sonunda kan örnekleri alınmıştır; çalışmanın sonunda burun mukozası örnekleri histopatolojik inceleme için hazırlanmıştır. Elde edilen bulgular istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Serum ovalbumin spesifik immünglobulin E değerlerine bakıldığında çalışmanın başında gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmazken çalışmanın sonunda sadece alerjik rinit grubu ve steroid grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05). Steroid ve curcumin gruplarında 1 haftalık tedavi sonucunda semptom skorlarındaki düşüş istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p0,05) Bu çalışmada intranazal uygulanan curcuminin burun mukozasındaki alerjik rinite bağlı patolojik değişiklikleri ve ratlardaki alerjik rinit semptomlarını azalttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the efficiency of topical intranasal curcumin in rats with experimental allergic rhinitis model. 40 Sprague-Dawley rats were randomly divided into 4 groups. Group 1 (Control) is the untreated group. Group 2,3 and 4 were first sensitized by intraperitoneal OVA administration. In Group 2 (Allergic rhinitis), allergic rhinitis model was established by intranasal OVA administration and no treatment was given. In Group 3 (Steroid), allergic rhinitis model was established and intranasal mometasone furoat treatment was given. In Group 4 (Curcumin), allergic rhinitis model was established and intranasal curcumin treatment was tested. The symptoms of all rats were observed and scored on day 1, 14, 15, 20, 23, 26 and 27. Blood samples were taken both at the beginning and at the end of the study. Nasal mucosa samples were prepared for histopathological examination at the end of the study. The findings were compared statistically. There was no significant difference among serum OVA specific IgE values of the groups at the beginning of the study however at the end of the study significant difference was found between allergic rhinitis group and steroid group (p0,05). In the steroid and curcumin groups, the decrease in symptom scores was statistically significant after 1 week of treatment. (p0,05) In this study, it was observed that intranasal administration of curcumin reduced pathological changes due to allergic rhinitis in the nasal mucosa and allergic rhinitis symptoms in rats.