Kent kimliği ve kentlilik bilincinin oluşmasında üniversite öğrencileri-yerel halk ilişkisi: Balıkesir kenti örneği
The relationship between university students and local public in the establishment of urban identity and urban awareness: The case of Balikesir city
- Tez No: 580982
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Geography, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kent kimliği, Türkiye'nin her ilinde açılan üniversitelere bağlı olarak kültürel ve sosyal yaşam açısından değişime uğramıştır. Kent kimliğinin şekillenme sürecindeki değişimler kenti paylaşan bireylerin kentlilik bilinçleri ile ilişkili olarak gelişmektedir. Bu bağlamda örnek bir durum incelemesi olması açısından, kuruluşundan bu yana çeyrek asırdan fazla bir zaman dilimi geçmiş olan Balıkesir Üniversitesi ile Balıkesir kenti incelenmiştir. Böylece bu ilişkinin karşılaştırmalı olarak belirlenmesi için 386 yerel halk ve 386 üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 772 kişi üzerinde ankete çalışması uygulanmıştır. Çalışma kapsamında yerel halk ve üniversiteli öğrenciler arasında çok net bir şekilde ifade edemedikleri ancak derinlemesine ele alındığında sosyo-kültürel beklentiler açısından önemli görüş farklılıklarının olduğu belirlenmiştir. Bulgular dikkate alındığında her iki gruba ait katılımcıların ortak görüşleri, Balıkesir kent merkezindeki en önemli eksikliğin iki grubun birlikte zaman geçirebileceği mekânların yetersiz olmasıdır. Bu çalışmada elde edilen önemli bir diğer bulgu, yerel halktan katılımcıların üniversite öğrencilerine karşı herhangi bir olumsuz düşünce ve davranışta bulunmadıklarını belirtmelerine karşın; üniversite öğrencileri, yerel halkın onların davranışlarına ve giyim tarzlarına karşı bazı zamanlarda önyargılı oldukları beyan edilmiştir. Bulgular kapsamında oluşturulan önerilerde, iki grup arasında belirlenen görüş farklılıklarından kaynaklanan problemlerin çözümüne yönelik her iki grubun da katılmaktan hoşlandığı konserler ve spor aktiviteleri gibi ortak sosyokültürel etkinliklerinin arttırılması gerekmektedir. Kentin üniversite ile bütünleşmesi konusunda işbirliklerinin artması ve yerel yönetimler tarafından üniversite öğrencilerinin toplumun parçası olduğu bilincinin geliştirilmesi gerekmektedir. Sonuç olarak genel anlamda Balıkesir Üniversitesi öğrencileri ile yerel halkın uyum içinde yaşadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban identity, depending on the established universities in every province of Turkey has undergone many changes in terms of cultural and social life. The changes in the process of shaping the urban identity are developing in relation to the urban awareness of the individuals sharing the city. In this context, as a case study, Balıkesir University and Balıkesir city, which have been more than a quarter of a century since its foundation, were examined. Thus, in order to determine this relationship comparatively, a total of 772 people (386 local people and 386 university students) were surveyed. In this study, it was determined that they could not express clearly between local people and university students, but when examined in depth, there were significant differences in opinion regarding socio-cultural expectations. When the findings are taken into consideration, the common views of the participants of both groups are the inadequacy of the places where two groups can spend time together. Another important finding obtained in this study is the participants from the local community declare that they did not show any negative thoughts and behaviors towards university students however university students express that the local people are sometimes prejudiced against their behavior and style of clothing. In the suggestions formed within the scope of the findings, it is necessary to increase the common sociocultural activities such as concerts and sports activities that both groups enjoy to participate in solving the problems arising from differences of opinion determined between the two groups. It is necessary to increase the cooperation of the city with the university and to improve the awareness of the local authorities that the university students are part of the society. As a result, it was determined that Balıkesir University students and local people live in harmony.