Deneysel alerjik rinit modeli oluşturulan tavşanlarda intranazal botulinum toksin tip A infiltrasyonunun etkileri
The effect of intranasal botulinum toxin TYPE A infiltration in rabbits in which experimental allergic rhinitis model was established
- Tez No: 409553
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KÜLAHLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Alerjik rinittte tedaviler çoğunlukla semptomlara yöneliktir ve kür sağlayamamaktadır. Bu nedenle yeni küratif tedavi strateji arayışları devam etmektedir. Bu amaçla alerjik rinit modeli oluşturmak ve çeşitli uygulamaların etkilerini araştırmak için çok sayıda deneysel araştırmalar yapılmaktadır. Botulinum toksini anaerobik bir bakteri olan Clostridium botilinum'un ürettiği bir proteindir. Son yıllarda otolaringoloji alanında da oldukça yaygın kullanılmaya başlanan botulinum toksini alerjik rinitte de araştırma konusudur. Bu çalışmada deneysel olarak alerjik rinit modeli oluşturulmuş tavşanlarda intranazal Btx-A infiltrasyonunun etkinliği araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 15 adet Yeni Zelanda ırkı, 20–24 haftalık, ortalama ağırlığı 3000 gr olan erkek tavşan alındı. Deney hayvanları; A grubunda; alerjik rinit oluşturulan ve hiçbir tedavi uygulanmayan 5 tavşan, B grubunda; alerjik rinit oluşturulup, intranazal Btx-A infiltrasyonu yapılan 5 tavşan, C grubunda ise; alerjik rinit oluşturmaksızın sadece serum fizyolojik uygulanan 5 tavşan (kontrol grubu) olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Deney hayvanları çalışma başlangıcında ve her intranazal uygulama öncesinde düzenli olarak muayene edildi. A ve B grubu tavşanlarına intraperitoneal ve intranazal yolla ovalbümin (OVA) uygulanarak alerjik rinit modeli oluşturuldu. Çalışmanın 21. gününde B grubu tavşanlarına intranazal Btx-A infiltrasyonu yapıldı. Çalışmanın 32. gününde tüm tavşanlar sakrifiye edilerek tavşanların nazal kaviteleri, konkaları ve septumları histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: Tavşanların burun muayenelerinde alerjik rinit modeli oluşturulan gruplarda seröz burun akıntısı saptanırken tedavi grubunda Btx-A infiltrasyonu sonrası seröz burun akıntısının azalarak kesildiği gözlendi. Alerjik rinit grubu tavşanlarının nazal kavite, septum ve lateral duvarlarının histopatolojik değerlendirmesinde istatistiksel olarak anlamlı olmasa da yassı hücreli metaplazi, inflamatuar hücre ve eozinofil, goblet hücre artışı gibi alerjik rinit bulguları izlendi (p>0.05). Ayrıca bağ dokusu, vasküler proliferasyon, vasküler konjesyon, kondrositlerde hipertrofi artışı gibi alerjik rinit lehine istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler saptandı (p0.05). Sonuç: Bu bulgulardan, Btx-A uygulamasının rinoreye etkili olduğu, alerjik rinitte gözlenen histopatolojik değişiklikleri geri çevirdiği; ayrıca koruyucu etki gösterdiği sonucu çıkarılabilir. Btx-A alerjik rinit hastalarında alternatif bir tedavi seçeneği olabilir. Bunun için Btx-A'yı alerjik rinitli hastalar üzerinde objektif semptomlar üzerinden araştıran kontrollü klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Treatment modalities in allergic rhinitis is mostly symptomatic and no cure can be achieved. Thus new curative treatment strategies are still being searched and numerous experimental studies in order to establish models for allergic rhinitis and to investigate the effects of different applications on allergic rhinitis are being surveyed. Botulinum toxin is a protein produced by an anaerobic bacteria Clostridium botulinum. Botulinum toxin which is recently widely being used in otorhinolaryngological field is also being investigated in allergic rhinitis. In the recent study, the effect of botulinum toxin type A infiltration is investigated in rabbits in which experimental allergic rhinitis model was established. Materials and Method: Fifteen New Zealand type, 20-24 weeks old male rabbits were involved in the study and the mean weight was 3000 grams. Three groups were set; in 5 rabbits in group A, allergic rhinitis model was settled but no treatment was applied; in 5 rabbits in group B, allergic rhinitis model was settled and intranasal botulinum toxin type A infiltration was applied; in 5 rabbits in group C, no allergic rhinitis model was established and serum physiologic was applied. The rabbits underwent routine nasal examination in the beginning of the study and before each single application. Allergic rhinitis model was established by intraperitoneally applied ovalbumin in rabbits in group A and B. In the 21st day of the study, intranasal botulinum toxin type A infiltration was applied in the rabbits in group B. All of the rabbits were sacrificed in the 32nd day of the study and the nasal cavities, nasal turbinates and nasal septums were histologically examined. Results: Serous nasal discharge was observed in the rhinoscopies of the rabbits in groups A and B and in group B, after the infiltration of botulinum toxin type A the serous nasal discharge was observed to wear off. In the histopathological evaluation of the nasal cavities, nasal septums and the lateral nasal walls of the rabbits in groups A, a statistically nonsignificant increase in the allergic rhinitis findings such as squamous cell metaplasia, inflammatory cells, eosinophil and goblet cells were observed (p>0.05). Moreover, a statistically significant increase in the allergic rhinitis findings such as connective tissue and vascular proliferation, vascular congestion and condrocyte hypertrophy were observed (p0.05). Conclusion: This study shows that the intranasal administration of botulinum toxin type A is effective in rhinorrhea and might reverse and prevent the histopathological changes in allergic rhinitis. Botulinum toxin type A might be an alternative choice of treatment in allergic rhinitis. Clinical studies investigating the effectiveness and safeness of botulinum toxin in allergic rhinitis is necessary.