Karpuzlarda solgunluk hastalığı etmeni fusarium oxysporum f-5p niveum un yaygınlık ve hastalık oluşum oranının saptanması
Investigation of the rate of the widespread and incidence of wilt disease on watermelon plants caused by fusarium oxysporum f-5p niveum in Çukurova region
- Tez No: 58099
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİÇİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
27 ÖZET Bu çalışmada, karpuzlarda solgunluğa sebep olan patojen Fusarium oxysporum f.sp. niveum' un Çukurova Bölgesi' ndeki yaygınlık ve oluşum oranı araştırılmıştır. 1994 yılının Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının Çukurova Bölgesindeki Karataş, Tuzla, Ceyhan, Yumurtalık ve Kadirli ilçelerinde tarla sörveyleri yapılmıştır. Bu bölgelerde toplam 47 karpuz tarlası incelenmiştir. Bu tarlalarda hastalık belirtisi gösteren bitki ve toprak örnekleri alınarak laboratuara getirilip incelenmiştir. İncelenen örneklerden toplam 48 Fusarium izolatı elde edilmiştir, bunların 14 tanesi Fusarium oxysporum, diğerleri ise Fusarium equiseti, F. culmorum, F. moniliforme ve F. solani olarak teşhis edilmiştir. Hastalığın yaygınlık oranı sırasıyla Karataş'ta %33.3, Tuzla'da %16.6, Ceyhan'da %27.2, Yumurtalık'ta %35.7 ve Kadirli'de %28.5 olarak tespit edilmiştir. Çukurova Bölgesinde hastalığın ortalama yaygınlık oranı %28.26 olarak bulunmuştur. Hastalık oluşum oranı Yumurtalık'ta %30.20, Karataş'ta %32.33, Kadirli'de %57, Ceyhan'da %40.33 ve Tuzla'da %42 olarak bulunmuştur. Çukurova Bölgesi' nde ortalama hastalık oluşum oranı ise %40.37 olarak tespit edilmiştir. Toplanan Fusarium oxysporum izolatlan içinden Karataş, Yumurtalık ve Kadirli bölgelerinden elde edilmiş üç izolat seçilerek patojenite çalışması yapılmıştır. Bunun için her üç izolatın da 1x103, 1x104, 1x105 ve 1x106 konidi/ml düzeyindeki konsantrasyon seviyeleri ayarlanmıştır. Daha sonra önceden yetiştirilmiş ve ilk gerçek yaprak oluşturmuş duyarlı bir çeşit olan sugarbaby fidelerinin kökleri çeşme suyu altında yıkandıktan sonra her28 konsantrasyon seviyesine 1 5'er fide daldırılmıştır. İnokulasyondan sonra fideler 2.0 L'lik plastik saksılara her saksıya 5 bitki olacak şekilde şaşırt il m ıştır. Kontrol olarak suya daldırılan fideler kullanılmıştır. Saksılar 25 °C sıcaklıktaki klima odasında koyularak 3 hafta süreyle hergün gözlenmiştir. Patojenite testleri sonucu bitkilerdeki hastalık oranları Karat aş izolatında %36.6, Yumurtalık izolatında %25.2 ve Kadirli izolatında %66.6 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
29 SUMMARY In this study widespread and incidence of wilt disease on watermelon plants caused by Fusarium oxysporum f.sp niveum in Çukurova Region were investigated. Fields surveys were carried out in Karataş, Tuzla, Ceyhan, Yumurtalık and Kadirli Region of Çukurova in January, February, March, April, May, June of 1994. In this regions 47 watermelon fields in total were surveyed for disease occurence in this fields, soil and plants samples simptomed were collected and brought to the laboratory for further investigations. 48 Fusarium isolates in total were isolated from diseased plants and their soil samples and 14 isolates of them were identified as Fusarium oxysporum while rest Fusarium equiseti, F. cuimorum, F. moniiiforme and F. solanı. The widespread ratio in Karataş, Tuzla, Ceyhan, Yumurtalık, Kadirli were 33.3%, 16.6%, 27.2%, 37.7, 28.5, respectively. The average widespread ratio of the disease in çukurova Region was 28.26%. Disease incidence was also observed 30.20%, 32.33%, 57%, 40.33% and 42% in Yumurtalık, Karataş, Kadirli, Ceyhan and Tuzla, respectively. Ratio of disease incidence was determined 40.37% in Çukurova Region. Patogenicity tests of three isolates obtained from Kadirli, Yumurtalık, Karataş were carried out on sensitive Sugarbaby plant. For the patogenicity teşt, IxlO3, 1x104, 1x105 and 1x106 conidia/ml of each three isolates were prepared. Roots of the Sugarbaby seedlings that had the first real leaf were washed under top water and then dipped into the suspensions adjusted. 1530 seedlings were used for each concentration level. After the inoculations, the seedlings were transfered to 2 It. big pots (5 seedlings each). The control seedlings were dipped into distilled water without spore. Then seedlings were incubated in a room at 25 °C and checked daily. The pathogenicity resutls showed that the disease ratios were 36.6% on Karataş isolate, 53.3% on Yumurtalık isolate and 66.6% on Kadirli isolate.