Transaminazları normal olan HDV RNA pozitif hastalar ile spontan virolojik yanıt gelişmiş kronik delta hepatiti hastalarında HLA-DPA1 RS3077 ve HLA-DPB1 RS9277535 gen polimorfizminin etkisi
The effect of HLA-dpa1 rs3077 and hla-dpb1 RS927753 gene polymorphisms in HDV RNA positive patients with normal liver enzymes and patients spontaneously recovered acute HDV infection
- Tez No: 532443
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN CİHAN YURTAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Delta hepatit virüs enfeksiyonu tüm dünyada yaygın olarak görülmektedir. Literatürde viral hepatitlerin seyri, hepatoselüler karsinom gelişimi ve tedavi yanıtı üzerine yapılmış pek çok gen polimorfizm çalışması mevcuttur. Ancak HLA-DP polimorfizmi ile HDV enfeksiyonu ile ilgili herhangi bir çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı; transaminazları normal olan HDV RNA pozitif kronik delta hepatiti hastaları ile akut delta hepatiti sonrası spontan virolojik düzelme gelişmiş bireylerde olası HLA-DPA1 rs3077 ve HLA-DPB1 rs9277535 gen polimorfizminin etkisinin araştırılmasıdır. Materyal ve metod: Ocak 2005 ve Nisan 2018 tarihleri arasında düzenli takip kaydı olan hastalar arasından“HDV RNA pozitif olmasına rağmen enzimleri normal olan”veya“akut HDV enfeksiyonu sonrası tedavisiz düzelme izlenerek HDV RNA negatifleşen ”bireyler ve kontrol grubu olarak tedaviye rağmen düzelme izlenmeyen kronik HDV ile takipli hastalar seçilmiştir. Çalışmaya dahil edilenlerin hepsinden kan örnekleri toplanarak HLA-DPA1 rs3077 ve HLA-DPB1 rs9277535 gen polimorfizmi çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmaya HDV ile enfekte ve HDV RNA pozitif seyrederken transaminazları normal sınırlarda seyreden 9 hasta ve HDV ile enfekte olup tedavi almadan spontan olarak HDV RNA negatifleşen 20 kişi ile tedavi almalarına rağmen düzelme olmayan 29 kontrol HDV hastası alınmıştır. Çalışmaya dahil edilenlerin 19'u erkek(%32.8) ve 39'u kadın (%67.2) cinsiyettedir. Hastaların ortalama takip süreleri 8 yıl (1-13) olarak izlenmiştir ve çalışma grubu ile kontrol grubu arasında takip süreleri açsıından anlamlı fark izlenmemiştir (p=0,35). RNA pozitif grubundaki 9 hasta ile kontrollerinin karaciğer biyopsi sonuçları karşılaştırıldığında 2 grup arasında histolojik değerlendirmede istatistiksel olarak grade ve evre açısından anlamlı fark (p=0,05 ve p=0,014) izlenmiştir. Her iki grup arasında HLA-DPA1 rs3077 ve HLA-DPB1 rs9277535 genotip ve allel sıklıkları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir. Sonuç: Çalışmamızda HDV enfeksiyonun seyri üzerinde HLA-DPA1 rs3077 ve HLA-DPB1 rs9277535 gen polimorfizmlerinin bir etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Haplotip ve alel sıklıkları karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aims: Delta hepatitis is a worldwide infection. Thera are several studies about effect of gene polymorphisms on course of hepatitis infections, progression to hepatocellular carcinoma and response to treatment. However there is no study on HLA-DP polymorphism and HDV relation. We aimed to reveal the effect of HLA-DPA1 rs3077 and HLA-DPB1 rs927753 gene polymorphisms in two groups of patients; HDV RNA positive with normal liver enzymes and spontaneously recovered acute HDV infection. Materials and methods: We enrolled patients who visited our clinic regularly between January 2005-April 2018. Study groups were HDV RNA positive with normal liver enzymes or spontanously recovered HDV and control subjects are enrolled from patients who did not respond to treatment and still have chronic HDV infection. We collected blood samples from all the enrolled subjects and studied toplanarak HLA-DPA1 rs3077 and HLA-DPB1 rs9277535 gene polymorphisms. Results: We had 29 study subjects (9 of them were HDV RNA positive and 20 of them spontanously recovered HDV) and 29 control subjects. 19 of them were male (32,8%) and 39 of them were female (67,2%). Mean follow up was 8 years (1-13) and there was no significant difference between study and control subjects (p=0,35). When we compared HDV RNA positive patients (n=9) with the controls histopathologically, there were significant difference in grade and stage respectively (p=0,05 and p=0,014) . There was no statistically significant difference between groups in respect of HLA-DPA1 rs3077 and HLA-DPB1 rs9277535 genotype and allel frequency. Conclusion: We investigated if there is a effect of HLA-DPA1 rs3077 and HLA-DPB1 rs9277535 gene polymorphisms on course of HDV infection. We noted no statistically significant difference between study and control subjects.