Dalış öncesi yapılan tüm vücut titreşimli egzersizin venöz gaz kabarcıklarına etkisi
The effect of whole body vibrating exercise on venous gas bubbles before scuba diving
  1. Tez No: 581003
  2. Yazar: SERAP ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN, DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz ve Sualtı Hekimliği, Fizyoloji, Spor, Marine and Underwater Medicine, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Aletli dalışlarda basınç altında nitrojen gazının solunması sebebiyle uzun ve derin dalışlarda ortaya çıkan rahatsızlık Dekompresyon Hastalığı olarak isimlendirilmektedir. Bu rahatsızlığın önlenmesi için sportif amaçlı dalışlarda dalış tabloları kullanılmaktadır. Ancak profesyonel amaçlı dalışlarda bu risk dalış tablolarıyla engellenebilecek boyutta değildir. Son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalarda dalış öncesinde akut olarak uygulanan sub-maksimal aerobik egzersizin ve akut olarak uygulanan 30-40 Hz'lik tüm vücut titreşiminin venöz gaz kabarcıklarını küçültmede etkili olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada dalış öncesinde uygulanan egzersiz ve titreşim uygulamalarının venöz gaz kabarcıkları üzerine olan etkisini incelemek amaçlanmaktadır. Dalış öncesinde uygulanan egzersiz ve titreşimin dalış öncesi ve sonrasındaki kan akımı değerleri ve kanın ultrasonik yansıtıcılığa bağlı parlaklık değeri üzerine olan etkisi de bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 15 istatistik programı ile One-Way Anova ve Paired-Samples“t”testi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Breating of nitrogen under pressure in the scuba diving and evade to comply with time and depth limits with emerging diseases are known as decompression sickness. This sportive diving dive tables are used for the prevention of diseases. But it is not the size of this risk could be avoided in professional diving dive tables. It was observed that recently the sub-maximal aerobic exercise applied before diving in acute and applied scientific studies to be effective in reducing venous gas bubbles of acute whole-body vibration applied as 30-40 Hz. This study applied venous gas bubbles in the pre-dive exercise and practice is aimed to examine the effect of vibration. Diving effect on blood flow in the exercise and vibration applied before and after the pre-dive values and ultrasonic reflectivity depends on the brightness values of the blood were also examined in this study. The data obtained with the SPSS statistical program 15, One-Way ANOVA and paired-samples“t”is evaluated using test.