IX. ve X. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclis'inde Seyhan (Adana) milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri (1950-1957)
Seyhan (Adana) desputies and their political activities in Turkish Grand National Assembly at Nineth and Tenth Period (1950-1957)
  1. Tez No: 581022
  2. Yazar: CANSU YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ŞAVKILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan“IX. Ve X. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisinde Seyhan (Adana) Milletvekilleri Ve Siyasi Faaliyetleri (1950-1957)”adlı bu çalışmada, Türkiye Büyük Millet Meclisinde 1950-1957 dönemleri arasında görev yapan Seyhan (Adana) Milletvekilinin siyasi faaliyetleri konu edinilmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi, 1923 yılından başlayarak 1946 yılına kadar ülke yönetiminde tek parti olarak görev yapmıştır. 1946 yılında Cumhuriyet Halk Partisi içerisinden çıkarak muhalif bir grup tarafından kurulan Demokrat Parti ilk siyasi örgütlenmesini 1946 yılında yapılacak olan belediye seçimlerine katılarak faaliyetlerine başlamıştır. Demokrat Parti, 1950 yılında yapılan genel seçimleri kazanarak Cumhuriyet Halk Partisinin yirmi yedi yıllık tek parti idaresine son vermiş ve 12 Eylül 1960 Askeri Darbesine kadar ülkede iktidar olarak parlamentoda görev yapmıştır. Demokrat Parti iktidarda olduğu süre içerisinde Türkiye'nin siyasi idaresinin sağlanabilmesi adına birçok çalışmalar yapmıştır. Yapılan tüm faaliyetlerin bu siyasi mekanizma ile olan ilişkisinin değerlendirilmesi Türk Siyasi hayatinin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu önemli sürecin yerel örneklerle irdelenmesi ve birçok yönden ele alınması Türk siyasi ve teşkilat tarihi açısından son zamanlarda akademik anlamda ön plana çıkmıştır. Tez çalışmasının konusu yedi yıllık bir süreci ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde iki dönemini kapsamaktadır. Nitekim bu çalışmada 1950-1957 yılları arasında Demokrat Parti'nin iktidarı ve faaliyetleri Seyhan (Adana) ili çerçevesinde incelenmiştir. IX. ve X. dönemi içerisinde Seyhan (Adana) Milletvekillerinin biyografileri başta olmak üzere meclisteki yasama faaliyetleri ele alınmış ve aynı zamanda ülke kalkınmasıyla birlikte bölgesel kalkınmadaki rolleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. IX. Dönemde (1950-1954) 11 Milletvekili Seyhan bölgesinden seçilmiş bu kişiler görevlerini 4 yıllık sürede tamamlarken, X. Dönemde 13 Milletvekili çıkaran Seyhan bölgesi 3 yıl görev yapan milletvekillerinin yasama faaliyetleri meclis tutanaklarından belirlenmiştir. Görev süreleri içerisinde iki dönem milletvekilliği yapan adayların olduğu görülmüştür. Ayrıca bu çalışmada Demokrat Parti'nin Seyhan Bölgesinden seçilen Milletvekillerinin hem meclisteki hem de ilgili oldukları seçim bölgesindeki faaliyetleri TBMM Zabıt Cerideleri ve yerel gazeteler kaynak kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study called "Seyhan (Adana) Desputies And Their Political Activities İn Turkish Grand National Assembly At Nineth And Tenth Period (1950-1957), which is prepared as a master's thesis, the political activities of twenty one deputies of Adana (Seyhan) ,who served in Turkish Grand Nationality Assembly between 1950 and 1957, are discussed. Republican People's Party administered the country alone from 1923 to 1946. The Democratic Party which was founded by the ones leaving from Republican People's Party defiantly in 1946 firstly participated in municipal elections and started political activities. The Democratic Party won the election in 1950 and ended one-party government of Republican People's Party lasting twenty seven years. It served until military coup on 12th September, 1960. During the time when The Democratic Party was in power, the studies were done in order to provide political power and the evaluation of relationship between these studies and all activities in the country is very important with regard to the development of Turkish political life. That the important process is studied with local examples and is tackled in a lot of ways comes into prominence in the academic field. Thesis subject includes a period for seven years and two periods in the Turkish Grand Nationality Assembly. In fact in this study, the activities of Democratic Party and its government between 1950 and 1957 will be studied around Adana. The biographies of 19th and 20th periods' deputies and their legislative activities are studied. And also their roles in the development of country are studied as well as local development. It is determined that eleven deputies served in the 19th period and thirteen deputies served in the 20th period in Seyhan according to parliamentary minutes. Some of deputies served in the both periods. In this study, the activities of deputies who were elected in the Adana are evaluated by using local news and official reports.