Türkçe ders kitabında geçen Türkçe ve yabancı kökenlikelimelerin öğrenciler tarafından bilinme düzeyi üzerinebir araştırma: Karadeniz Ereğli örneği
A survey about whether the students are aware or not ofwhich words are originally Turkish or foreign origin inTurkish students' boks An example of Kdz. Ereğli
  1. Tez No: 581023
  2. Yazar: KADİR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Özellikle son yıllarda İnternet ve televizyonun büyük bir yer kapladığı hayatımızda hiçbir süzgeçten geçmeden benliğimize yerleşen yabancı kaynaklı kelimelerin kullanımının oldukça arttığı gözlemlenmektedir. Mağaza tabelalarından tutun lokantalarda önümüze konulan yemek listelerine varıncaya kadar yabancı kelimelerin istilası altında kalınmakta. Kişiliği oluşmuş bireyler bu istilalara karşı kendini koruyabiliyor fakat araştırmamızın hedef kitlesi olan ortaokul öğrencileri, bu tür yabancı kelimeleri kullanmakta sakınca görmediği gibi bu kelimeleri kullanmaya daha da özen göstermektedir. Bu araştırma, her alanda takip ettiğimiz Batı medeniyetlerinin ve ortak geçmişimiz bulunan Doğu medeniyetlerinin dillerinden dilimize geçen kelimelerin ortaokul seviyesindeki öğrencilerimiz tarafından bilinirliğini bulmak ve bu kelimelerin Türkçe karşılıklarına oranla ne kadar bilindiğini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
Especially in recent years, an increase in the amount of using foreign origin words without applying any elimination has been observed in our lives of which the internet and televisions have occupied a large part. We are face to an invasion of these foreign words as we see them everywhere such as on the signs of the shops, on the menus in the restaurants.People, who are sensitive to this issue, have been able to protect themselves against these invasions, but middle school students who are the main target of this survey don't ignore using these words, on the contrary they prefer using them more often in their daily lives. This survey has aimed to find out the awareness level of middle school students about these words which originally come from the western civilizations that we have been following in all fields and the oriental civilizations that we have had a lot in common and also aimed whether they know the Turkish words of foreign origin words or not.