Yazılım test otomasyon araçlarının karşılaştırılması
A comparison of software test automation tools
- Tez No: 581070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL SENAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde, yaşamın her alanında bilgisayar yazılımları kullanılmaktadır. Kullanım amaçları veya alanlarına göre geliştirilmiş çok sayıda bilgisayar yazılımı bulunmaktadır. Bu nedenle, bilgisayar yazılımlarını güvenlik, hız, performans, maliyet, yük, kullanılabilirlik gibi farklı kriterler üzerinden test ederek değerlendirme gereği doğmuştur. Bu amaçla çeşitli yazılım test araçları üretilmiştir. Yazılım test araçlarının sayısının artması ile bilgisayar yazılımları arasındaki rekabet ve geliştirilen yazılımların kalitesine verilen önem de artmaktadır. Yazılım testi, yazılım geliştirme yaşam döngüsündeki ana aşamalardan biri olarak kabul edilir. Yazılım geliştirme yaşam döngüsü içerisindeki test sürecine ayrılan zaman ve önem artmakla birlikte, hangi yazılım testi aracının hangi tür yazılımlarda daha etkin çalıştığını gösteren yeterli sayıda kaynak bulunmamaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, bu kaynak açığına destek olacak şekilde farklı test otomasyon araçlarını, performans, maliyet, kullanılabilirlik gibi kategoriler altında incelemek ve karşılaştırmaktır. Bu amaçla, son zamanlarda en çok tercih edilen yazılım test otomasyon araçları, farklı donanım özelliklerine sahip bilgisayarlarda ve farklı web siteleri üzerinde denenerek analiz edilmiştir. Ele alınan yazılım test araçlarının aynı şartlar altındaki çalışma durumları incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bu sayede, kullanıcılara test otomasyon aracı tercihi yapmaları esnasında yardımcı olacak bir kaynak oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, computer software are used in every area of life. There are a lot of software that have been developed for many purposes and areas. Therefore, it has become necessary to evaluate computer software by using different criteria such as security, speed, performance, cost, load, usability, etc. For this purpose, various software testing tools have been produced. The increasing number of software testing tools increases the competition between computer software and the importance of the quality of developed software. Software testing is considered to be one of the main stages in the software development life cycle. While the time and importance of testing in the software development lifecycle increases, there is not a sufficient number of resources to show which software testing tool is more efficient in which software. The purpose of this thesis is to examine and compare different test automation tools by categories such as performance, cost, usability, to support this resource gap. For this purpose, recently the most preferred software test automation tools have been analyzed by experimenting on computers with different hardware specifications and on different websites. The working conditions of the software testing tools under the same conditions were examined and compared. In this way, it is aimed to create a resource that will help the users to choose the test automation tool.