Ginseng (Panax ginseng) ekstresi üzerinde kalite kontrol çalışmaları
Quality control studies on Ginseng (Panax ginseng) extract
  1. Tez No: 581069
  2. Yazar: ESRA BAYKAL TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Otların kralı olarak bilinen Ginseng (Panax ginseng) ekstresi üzerinde Avrupa Farmakopesi yöntemleri esas alınarak kalite kontrol çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin farmakope doğrultusunda kabul edilebilir aralıklarda oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca bu ekstreden infüzyon yoluyla hazırlanan kuru meyve preparatları ile eczaneden alınan kapsül kullanılarak miktar tayini analizleri gerçekleştirilmiştir. Panax Ginseng ekstresinin içerdiği ağır metaller incelenerek Avrupa Farmakopesi ve Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Tebliği'ne göre karşılaştırma ve değerlendirme yapılmıştır. Panax ginseng ekstresinin içerdiği pestisit kalıntıları incelenerek Avrupa Farmakopesi ve Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Tebliği'ne göre değerlendirme yapılmıştır. Panax ginseng ekstresinde Escherichia coli tayini yapılarak Avrupa Farmakopesi ve Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği'ne göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Quality control studies were carried out on ginseng (panax ginseng) which is known with the names of king of herbs, according to european pharmacopoeia methods. It has been determined that the obtained data are in acceptable ranges in Pharmacopoeia. In addition, quantification were carried out using dried fruid prepared by with infusion method and capsule purchased from the pharmacy. The heavy metals contained in Panax ginseng extract were examined and compared according to the European Pharmacopoeia and Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği. The pesticide residues in Panax ginseng extract were examined and evaluated according to European Pharmacopoeia and Türk Gıda Kodeksi Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Yönetmeliği. Escherichia coli was determined in Panax ginseng extract and evaluated according to European Pharmacopoeia and Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Yönetmeliği.