Akut inme nedeniyle başvuran çocuk olguların klinik, radyolojik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical, radiological and laboratory fidings of children presenting with acute stroke
  1. Tez No: 581074
  2. Yazar: AKIN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN YARAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çocuklarda akut inme, erişkin yaş grubuna göre daha nadir görülmekle birlikte; çocuklarda morbidite, mortalite ve yaşam kalitesi üzerine önemli etkileri olan acil bir nörolojik durumu ifade etmektedir. Çalışmamızda Ocak 2010-Ekim 2018 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı'nda, 1 ay-18 yaş arası, travma ile ilişkili olmayan akut inme tanısı almış çocuklar retrospektif olarak incelenmiş; demografik özellikleri, sistemik ve nörolojik muayeneleri, risk faktörleri, etiyolojik faktörleri, nöroradyolojik bulguları, izlemdeki özellikleri ve nörolojik sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalarımızın ortanca yaşı 75 ay (1-203 ay), %55,7'si erkek, %44,3'ü kızdı. En sık başvuru şikayetleri fokal nörolojik defisit ve nöbetti. Hasta populasyonu 47 iskemik, beş hemorajik inme hastasından oluştu. İskemik inme hastalarından 14'ü serebral sinövenöz tromboz tanısı aldı ve ikisinde hemorajik transformasyon gelişti. Etyolojide en sık nedenler, kalp hastalıkları, vaskülit, otit, Moyamoya hastalığı idi, hastaların %61,5'inde ise herhangi bir neden saptanmadı. Hastalarımızın %82,6'sında en az bir protrombotik ve/veya hematolojik risk faktörü saptandı. En sık rastlanan genetik protrombotik risk faktörü heterozigot veya homozigot MTHFR C677T pozitifliği idi (%65,4). Nöroradyolojik incelemede; %69,2'sinde unilateral, %30,8'inde bilateral serebral tutulum saptandı. En çok bazal ganglionlar, en az serebellum tutulmuştu, %9,6'sında kanama alanlarının eşlik ettiği görüldü. Serebral sinövenöz trombozlu hastalarda en çok etkilenen venöz yapılar, transvers sinüs (%71,5) ve sagittal sinüs (%21,4) idi. Hastaların %75'ine antitrombotik tedavi verilmiş, hiçbirinde tedavi ilişkili majör komplikasyon görülmemişti. Ortanca 24 aylık (1-102 ay) izlemde; hastaların %57,7'sinde nörolojik defisit/epilepsi saptandı, %42,3'si ise normal olarak değerlendirildi, bir hastamız eksitus oldu (%1,9), hiçbir hastamızda rekürrens gelişmedi. Çalışmamızda pediatrik inme etyolojisi ve risk faktörleri geniş bir spektruma sahipti. Küçük başvuru yaşı nörolojik defisit/epilepsi için; diffüz nörolojik bulgu ve hemorajik inme ise epilepsi için risk faktörleri olarak saptandı. Akut inmeli çocuklarda başvuru semptomları arasında nöbetin olması, izlemde epilepsi varlığı ve fizik tedavi desteği gereksinimi kötü nörolojik sonuçlarla ilişkili olduğu görüldü. Çalışmamızda protrombotik ve/veya hematolojik risk faktörleri sıklığı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Acute stroke in children is seen more rarely than adult age group; It is an emergency neurological condition that has significant effects on morbidity, mortality and quality of life in children. In our study, between January 2010 and October 2018, children between the ages of 1 month and 18 years who were diagnosed as non-traumatic acute stroke in Eskişehir Osmangazi University, Department of Pediatric Neurology were evaluated retrospectively. Demographic characteristics, systemic and neurological examinations, risk factors, etiologic factors, neuroradiological findings, follow-up characteristics and neurological outcomes were evaluated. The median age of our patients was 75 months (1-203 months), 55.7% were male and 44.3% were female. The most common complaints on admission were focal neurologic deficits and seizures. The patient population consisted of 47 ischemic and five hemorrhagic stroke patients. Fourteen patients with ischemic stroke were diagnosed with cerebral synovvenous thrombosis and two developed hemorrhagic transformation. The most common etiologies were heart disease, vasculitis, otitis, Moyamoya disease, and 61.5% of the patients had no cause. At least one prothrombotic and/or hematological risk factor was detected in 82.6% of our patients. The most common genetic prothrombotic risk factor was heterozygous or homozygous MTHFR C677T positivity (65.4%). In neuroradiological examination; 69.2% had unilateral cerebral involvement and 30.8% had bilateral cerebral involvement. Basal ganglia and cerebellum were the most involved, and 9.6% had haemorrhagic areas. Transverse sinus (71.5%) and sagittal sinus (21.4%) were the most affected venous structures in patients with cerebral sinovenous thrombosis. Antithrombotic treatment was given to 75% of the patients and none of them had major treatment related complications. The median follow-up was 24 months (1-102 months); neurological deficit/epilepsy was found in 57.7% of the patients, and 42.3% were evaluated as normal. One patient died (1.9%) and none of our patients developed recurrence. In our study, pediatric stroke etiology and risk factors had a broad spectrum. Young age for neurological deficit/epilepsy; diffuse neurologic findings and hemorrhagic stroke for epilepsy were found to be risk factors. The presentation with seizure, on follow-up, developing epilepsy, and need for physical therapy support were associated with poor neurological outcomes. The incidence of prothrombotic and/or hematologic risk factors was high in our study.