Fasulyede Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola ve Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli' ye karşı dayanıklılık mekanizmalarının belirlenmesi
Determination of Resistance Reactions Against Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola and Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli in Bean
- Tez No: 581105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY KURTULUŞ BAŞTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışma, Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola ve Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli patojenlerine karşı hassas (Aras-98) ve dayanıklı (36-K) fasulye (Phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinde dayanıklılık reaksiyonlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. İklim odası koşullarında yetiştirilen fasulye fideleri 4 haftalık döneme geldiğinde stok kültürden Nutrient Agar (NA) besi yerinde 48 saat geliştirilen P. s. pv. phaseolicola (510-p ve 522-p) ve X. a. pv. phaseoli izolatları (120-x ve 145-x) 108 hücre ml-1 yoğunlukta süspansiyon halinde hazırlanarak Polifenoloksidaz (PPO), Peroksidaz (POX), Katalaz (CAT), Süperoksit dismutaz (SOD), Askorbat peroksidaz (APX), Fenilalanin Amonyum Liyaz (PAL) enzim aktiviteleri, Çözünebilir Toplam Protein Miktarı ve Prolin içeriğini belirlemek üzere bitkilere inokule edilmiştir. Bakteriyel inokulasyon sonrası 0., 12., 24., 36. ve 72. saatlerde kontrol bitkiler de dahil olmak üzere 1'er gram yaprak örneği alınmıştır. Ayrıca bakteriyel inokulasyon sonrası 24. saatte bitkilerden alınan yaprak numuneleri bakterilerin yaprak yüzeyinde oluşturdukları kolonizasyon ve biyofilm oluşumunun tespiti amacıyla Scanning Elektron Mikroskopta (SEM) incelenerek görüntüler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to determine activities of the main antioxidant enzymes Polyphenoloxidase (PPO), Peroxidase (POX), Catalase (CAT), Superoxide dismutase (SOD), Ascorbate peroxidase (APX), Phenylalanine Ammonium Lyase (PAL), Total Soluble Protein and Proline content against to Pseudomonas savastanoi pv. phaseolicola (510-p and 522-p) and Xanthomonas axonopodis pv. phaseoli on susceptible and resistant bean varieties. Four-weeks-old bean seedlings were treated by inoculating with P. s. pv. phaseolicola and X. a. pv. phaseoli (120-x and 145-x) cell suspension, (108 cfu ml-1), obtained from growing the bacterial strains on nutrient agar at 48 hours. One g sample for each sample was collected from pathogen-inoculated and uninoculated bean plants immediately at 0, 12th, 24th, 48th, 72nd hours. In addition, leaf samples were collected from plants at 24 hours after bacterial inoculation was examined by Scanning Electron Microscope in order to determine bacterial colonization and biofilm formation on the bean leaf surface.