Dönüşüme bağlı sürdürülebilir planlama yaklaşımlarının değerlendirilmesi; Erzurum örneği
Evaluation of transformation sustainable planning approaches; Erzurum example
- Tez No: 581123
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hızla artan dünya nüfusu kaynakların tükenmesine ve çevresel sorunların artmasına yol açtığı gibi kentlerinde orantısız ve çarpık gelişmesine sebep olmaktadır. Yaşanan bu tür mekânsal ve çevresel problemler dünyada ve ülkemizde olduğu gibi Erzurum kentinin de kentsel anlamda bir dönüşüm içine girmesini zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda tezin amacı, Erzurum kentinde saçaklanarak kontrolsüz büyüyen gelişme alanlarının engellenmesi için kent merkezindeki kentsel dönüşüm alanlarını sürdürülebilir planlama yaklaşımları ile çözümleyerek bir fırsata dönüştürmeyi ve daha sürdürülebilir bir kentleşme için gerekli stratejilerin ortaya konmasını amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, Erzurum kent merkezine yönelik mekânsal gelişmeler tarihsel süreç içerinde incelenmiş ve günümüzde geçerli olan imar planlarının kent makroformu üzerindeki etkileri değerlendirilerek kentsel yayılma alanlarının nedenleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca araştırma konusuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmalar incelenmiş, incelenen bu çalışmalardan faydalanarak mekânsal analizler ve sosyo-kültürel değerlendirmeler amacıyla anketler uygulanmıştır. Yapılan mekânsal analizler ve anket analizleri sonucunda kentsel dönüşümün gerekliliği ve dönüşüm alanlarında halk katılımının sağlanması hususunda önemli sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda; Erzurum kenti için daha sürdürülebilir gelişme koşullarının oluşturulabilmesi için planlama süreci içerisinde kentsel dönüşüm alanlarına öncelik verilerek kentin gereksiz yayılımına karşı geliştirilecek stratejiler ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapidly increasing world population leads to depletion of resources and environmental problems, as well as disproportionate and distorted development in their cities. Such spatial and environmental problems have made it necessary for the city of Erzurum to undergo an urban transformation as in the world and in our country. In this context, the aim of the thesis is to solve the urban transformation areas in the city center by means of sustainable planning approaches in order to prevent the uncontrolled growing areas in the city of Erzurum and to develop the necessary strategies for a more sustainable urbanization. Within the scope of the research, the spatial developments in the city center of Erzurum were examined within the historical process and the effects of the current development plans on the city macroform were evaluated and the reasons of the urban sprawl areas were emphasized. In addition, previous studies on the subject of the research were examined and surveys were conducted for spatial analyzes and socio-cultural assessments by making use of these studies. As a result of the spatial analysis and survey analysis, important results were obtained in terms of necessity of urban transformation and ensuring public participation in the transformation areas. As a result of this study; In order to create more sustainable development conditions for the city of Erzurum, priorities were given to urban transformation areas in the planning process and strategies and suggestions to be developed against unnecessary expansion of the city were put forward.