Kazıklı temellerde uplift (çekme) dayanımının deneysel ve nümerik olarak analizi
Experimental and numerical analysis of uplift (tensile) strength in pile foundations
- Tez No: 968186
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Temel mühendisliği alanında son yıllarda teknolojideki yeni gelişmelere paralel olarak inşaat yapım tekniklerinde önemli mesafeler kat edilmiş olup, bu gelişmeler ile birlikte bazı yapı temellerinin farklı açıdan değerlendirilmesi ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu durum özellikle yüksek gerilim hatları, radyo ve televizyon kuleleri, rüzgâr enerji türbinleri, GSM operatörleri baz istasyonları, uzun fabrika bacaları, deniz platformları, viyadük geçişleri ve boru hatları gibi özel yapıları yakından ilgilendirmektedir. Bu çalışmada, söz konusu yapı temellerinde de oluşan çekme kuvvetlerinin belirlenmesine yönelik olarak önceden ortaya konulmuş teoriler ve son yıllarda yapılan deneysel çalışmalarda göz önünde bulundurularak, farklı durumların belirlenmesi için laboratuvarda model deney düzeneği oluşturulmuştur. Deney düzeneği için şaft çapı 25 mm ve çan başı 75mm olan model kazık ile kumun sıkılığı, gömülme oranı ve çan başı dikkate alınarak çalışmalar yapılmış ve sonuçlandırılmıştır. Çalışmalarda, gevşek ve sıkı kum zemine gömülü çan başlı tekil kazıkların hem laboratuvar hem de PLAXIS 3D bilgisayar programı kullanılarak donatılı ve donatısız olarak üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile nümerik çözümü yapılmıştır. Deneysel ve nümerik çalışmalardan elde edilen sonuçların uyumlu olduğu görülmüştür. Çalışma sonunda çan başlı kazıkların düz kazıklara kıyasla, gömülme oranı arttıkça çekme kapasitesinin arttığı belirlenmiştir. Düz kazığa göre, çan başlı kazığın geometrik formunun zeminle etkileşimini optimize ederek yük transferini etkin biçimde artırdığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, geogrid donatı yerleşiminin kazık çekme kapasitesini önemli mertebede etkilediği belirlenmiştir. Donatı mesafesinin çan başından olan optimum uzaklığı 0.250 olarak önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In foundation engineering, significant progress has been achieved in construction techniques in parallel with recent technological advancements. These developments have created a need to reassess certain foundation systems from different perspectives. This issue is particularly relevant for special structures such as high-voltage transmission lines, radio and television towers, wind energy turbines, GSM operator base stations, tall industrial chimneys, offshore platforms, viaduct crossings, and pipeline systems. In this study, a laboratory-scale model test setup was developed to investigate the tensile forces occurring in such foundation systems, taking into account previously established theories as well as recent experimental studies, and to explore scenarios that have not yet been addressed. The experimental setup employed a model pile with a shaft diameter of 25 mm and a bell diameter of 75 mm, and the effects of soil density, embedment ratio, and bell configuration were examined. The behavior of bell-shaped single piles embedded in loose and dense sand was investigated both experimentally and numerically using the three-dimensional finite element method in the PLAXIS 3D software, with and without geogrid reinforcement. The results demonstrated a good agreement between the experimental and numerical findings. At the conclusion of the study, it was determined that the uplift capacity of bell-shaped piles increased compared to straight piles as the embedment ratio increased. Furthermore, the geometric configuration of the bell-shaped pile was found to optimize soil–pile interaction and significantly enhance load transfer efficiency. In addition, the placement of geogrid reinforcement was shown to substantially influence the uplift capacity of the pile, with an optimal reinforcement distance of u/D = 0.25 from the bell head being recommende