Türkiye'de uygulanan bölgesel kalkınma politikaları
Implementation of regional development policies in Turkey
- Tez No: 581168
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UZUNÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İkinci dünya savaşının gerçekleşmesinden sonra ülkelerin sanayileşme çabaları ve küreselleşme eğilimleriyle birlikte ülkelerin uyguladıkları bölgesel kalkınma anlayışı, tanımı, politikaları, müdahale biçimleri ve araçları değişmiştir. Bu süreçte Türkiye, AB'den sağladığı destek ile AB bölgesel politikalarına olan uyum arttırılmıştır. Fakat, uzun bir süreçten beri izlenen bölgesel kalkınma politikalarına rağmen, ekonomik ve sosyal göstergelere bakıldığında gözle görülür bir ilerleme olmayıp Türkiye'deki bölgeler arası gelişmişlik farklarının hala yüksek bir seviyede olduğu gözlemlenmektedir. Günümüzde, bölgesel kalkınma için yapılan uygulamalar, küreselleşmeyle ve yerelleşmeyle, yani glokalizasyon yaklaşımı çerçevesinde, ulusal ve uluslararası örgütlerin katkısıyla gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the Second World War, countries' industrialization efforts and globalization tendencies have changed the concept, definition, policies, forms of intervention and means of regional development implemented by countries. In this process, Turkey by supporting of EU, increased compliance with the EU regional policy. But, despite a long process of regional development policy it followed since, when we look at the economic and social indicators is not a visible progress, the disparities between regions in Turkey still seems to be at a high level. Nowadays, the practices for the regional development are tried to be realized with the contribution of globalization and localization, that is, within the framework of the glocalization approach by the contribution of national and international organizations.