1960 ve 1990 yılları arasında Türkiye'de uygulanan ülkesel ve bölgesel kalkınma politikaların illerin toplumsal ve ekonomik gelişmişlik düzeylerine etkisini sınamak için bir deneme
Between 1960 ve 1990, a proposal aspect for testing to the effect of applied national and regional politics to the level of development cities in Turkey
  1. Tez No: 62578
  2. Yazar: DEMET EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Özet Tez çalışmasının ana amacı; iller arasındaki gerikalmışlığa yol açan mekansal farklılıkları anlayabilmek için kalkınma politikaları çerçevesinde incelemektir. Türkiye'de bölgesel planlama çalışmaları 1960 yılında Kalkınma Planları ile başlamıştır. Kalkınma planları sektörel düzeyde yapıldığı için iller arasındaki gelişmişlik farklılıkları azaltmamıştır. İller arasındaki gelişmişlik düzeyleri farklılıkları saptayabilmek için 37 ölçüt kullanılmıştır. Kullanılan ölçütler ekonomik, toplumsal ve tarımsal başlıkları altında toplanmıştır. 1960 ve 1990 yılları arasında geçen zamanda uygulanan politikaların sonuçları karşılaştırılmalı olarak irdelenmiştir. Sonuçta kalkınma politikalarının illerin özellikle doğu ve güneydoğu illerinin gelişmesine başarılı etki yapamadığı saptanmıştır. Doğu ve Güneydoğu illeri için uygulanan politikaların değişmesi gerekmektedir. Diğer bir saptama ise metropoliten kentlerin hızlı nüfus artışı yanında diğer etmenlerin aynı artışı göstermediğidir. 151
Özet (Çeviri)
Abstract The main objective of this working is to discuss underdevelopment problems concerning spatial differentiation and spatial disparities betveen cities in Turkey by adopting theoretical approaches and indicators for measuring the disparities in regional development policies. In order to be able to describe the spatial differentiation of development in Turkey and casual process, it is necessary to develop a conceptual framework. The spatial differentiation of development was determined by the redistribution process of population and capital. Regional planning and development in Turkey were a new field at the beginning of 1960s when the First National Development Plan. National Development Plans was issued and based fundamentally on sector studies and surveys of activities without recourse to development methods. Unequal development arises from the combination of a multitude of factors. Analyzing spatial disparities has been selected 37 factors. These are economical, social and agricultural factors. The coefficients of variation for spatial disparities were measured for the years 1 960 and 1 990 respectively. The analytical studies presented in this working indicates that spatial differentiation and spatial disparities are not decrease. Policies must convert the production increase resulting for East and Southeast Anatolia's provinces. A necessary condition to realize this goal is to reach a political solution in East and Southeast Anatolia. T.O. YÖtttIÖ?RETİM KURUU' DOraŞftlttSYOH MEHKEZl 152