The effects of task induced involvement load hypothesis on Turkish EFL learners' incidental vocabulary learning
Görev kaynaklı katılım yükü hipotezinin Türk yabancı dil öğrencilerinin tesadüfi kelime öğrenimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 581171
  2. Yazar: MEHTAP YORGANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yabancı dil öğreniminde, çok miktarda kelime bilgisine sahip olmak tüm ana dil becerileri için çok önemlidir. Son yıllarda, kelime çalışmaları genellikle iki tür kelime edinimi üzerine yoğunlaşmıştır: kasıtlı ve tesadüfi kelime öğrenimi. Tesadüfi kelime öğrenimi için, her kelime görevinin katılım yüklerini birbirleriyle kıyaslayarak bu kelime görevlerini incelemek için Hulstijn ve Laufer 2001'de Görev Kaynaklı Katılım Yükü Hipotezini ortaya koymuştur. Bu hipotezi test etmek için, bu çalışma farklı katılım yüklerine ait 6 tane kelime görevi kullanmıştır. Ancak, her kelime görevinin diğer kelime görevi türünden bir kelime göreviyle karşılaştırılarak görev türü etkisini araştırarak, bu çalışmaya yeni bir boyut eklenmiştir. Çalışmanın son kısmı, bu görev türü etkisinin ölçmek için özellikle dizayn edilmiştir. Bu görev türü etkisi hipotez tarafından göz ardı edilmiştir. Çünkü hipoteze göre sonuçları sadece katılım yükü belirler. Çalışmanın sonuçları, farklı katılım yüklerinin farklı sonuçları doğurduğu yönünde hipoteze büyük oranda destek sağlamaktadır. Ancak, görev türü, aynı katılım yüküne sahip görevlerin aynı sonuçlar doğurmamasından ötürü hipotezin lehine sonuçlar sağlamamıştır. Çalışma, eğitimsel sezdirimler ve sonraki çalışmalar için önerilerle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a large vocabulary is crucially important for all main skills of foreign language learning. In recent years, vocabulary studies have mainly focused on two forms of vocabulary acquisition: incidental and intentional vocabulary acquisition. For incidental vocabulary acquisition, Task-induced Involvement Load Hypothesis was put forward by Hulstijn and Laufer (2001) to investigate the vocabulary tasks by comparing their levels of involvement load to each other. In an attempt to test this hypothesis, the current study utilized six different vocabulary tasks with varying levels of involvement load. However, another dimension was added to the current study in order to investigate the task type effect by comparing each task with another task from the other task type group. The last part of the study was designed specially to test the task type effect which was neglected by the hypothesis as the hypothesis suggested that only involvement load levels affect the results. The findings of the current study concluded that different involvement load levels yielded varying results most of which provided support for the hypothesis. However, task types did not provide evidence in favour of the hypothesis by not leading to similar results for the tasks who shared the same involvement load index. The study concluded with some pedagogical implications and suggestions for further studies.