32 no'lu Galata Şer'iyye sicilinin değerlendirilmesi
Evaluation of number 32 Galata court case records
  1. Tez No: 581185
  2. Yazar: SEDA GÜNEŞ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Osmanlı Tarihi araştırmalarında şer'îyye sicillerinin önemi büyüktür. Bu kayıtlar yaşanmış hayatların somut verileri oldukları için kaydedildiği dönem ve yer hakkında sosyal, kültürel, idarî, hukûkî ve demografik açılardan ciddi bir bilgi kaynağı konumundadırlar. İncelenen siciller idârî yapı, mahalleler, köyler, içtimâi durum, ticari vaziyet, esnaf, kullanılan eşyalar, gibi pek çok konuda bilgi vermektedir. 1015-1016 (1606-1607) yıllarına ait 32 No'lu Galata Şer'îyye Sicilinde 276 adet belge bulunmaktadır. Araştırmamızda bu döneme ait bilgileri ortaya çıkarmaya ve değerlendirmeye gayret ettik. Çalışmamız Giriş Bölümünden sonra dört bölümden meydana gelmiştir. Giriş bölümünde Osmanlı Devleti'nde Şer'îyye Sicilleri ve Tarihi Öneminden bahsedilerek, 32 No'lu Şer'îyye Sicili'nin Kaynak Tanıtımı yapılmıştır. Diğer dört bölümde ise Galata sosyal, idarî, ekonomik ve hukûkî alanlar açısından incelenmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Ottoman History researches, court case records play an important role. As these records give concrete data of the actual life of the period in history, they serve as a significant information source because they reflect the society's social, cultural, administrative, judicial and demographic aspects. The court cases which have been examined give data on various fields such as administrative structure, neighborhood, villages, social status, commerce, artisans and the objects that were used. Numbered as 32, Galata Court Cases which belong to the period 1015-1016 (1606-1607) contain 276 documents. In this research, we tried to reveal and evaluate the information regarding the above mentioned period. The research consists of four parts after the introduction. In the introduction, the importance of court cases in the Ottoman State and their history were mentioned. After that, Sources of Court Cases Number 32 were introduced. In the remaining four parts, Galata was examined in terms of social, administrative, economical and judicial aspects.