Trakeal bası nedeniyle yapılan tiroidektominin trakeal şekil bozukluğu, darlık ve deviasyon üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of thyroidetomy due to tracheal compression on tracheal shape disorder, stenosis and deviation
- Tez No: 581209
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHİT MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Tiroid bezinin trakeaya olan baskısının azaltılmasında kullanılan farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.Bu farklı yöntemlerde tiroid bezindeki küçülme miktarı ,trakeal kompresyonun hafifleme miktarı ve tedavi sonrasındaki fibrozisin miktarında farklılıklar olabilir.Tiroidektomi sonrası trakeadaki kompresyon azalsa da bunun ne oranda olduğunu gösteren çalışma sayısı oldukça azdır. Bu çalışma ile trakeal bası nedeniyle yapılan tiroidektominin trakeal deviasyon, darlık ve şekil bozukluğu üzerine etkisini araştırmak ve manyetik rezonans görüntüleme ile bu patolojilerdeki düzelme miktarını ortaya koymayı amaçladık. Yöntem:Bu çalışmaya tiroid bezi büyümesine sekonder trakeal bası bulunan ve total tiroidektomi yapılan 30 hasta dahil edildi.Hastaların manyetik rezonans görüntülemesi operasyondan önce ve ortalama olarak operasyondan 6 ay sonra yapıldı.Preoperatif ve postoperatif görüntülemelerde; trakeanın orta hattan deviasyon miktarı,trakeanın lateral ve antero-posterior(AP) çapları ölçülerek birbirleriyle karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: There are different treatment methods used to reduce the pressure of the thyroid gland to the trachea. With these different methods, there may be differences in the amount of shrinkage in the thyroid gland, the amount of reduction in tracheal compression, and the amount of fibrosis after treatment. Although the compression in the trachea is reduced after thyroidectomy, the number of studies showing the extent of this is very low. In this study, we aimed to investigate the effect of thyroidectomy due to tracheal compression on tracheal deviation, stenosis and deformity and to determine the amount of improvement in these pathologies by magnetic resonance imaging. Methods: 30 patients who had tracheal compression secondary to thyroid gland growth and underwent total thyroidectomy were included in this study. Magnetic resonance imaging of the patients was performed before and six months after the operation. In preoperative imaging, deviation amount of trachea and lateral and AP diameters of trachea were measured. These measurements were compared with postoperative imaging and the recovery amounts were determined. Results: Of the 30 patients included in the study, 80% (24) were female and 20% (6) were male.