Ekstrüzyon ile kauçuk köpük üretiminde katkı maddelerinin ve ürün özelliklerinin incelenmesi
Investigation of additives and product properties of extruded rubber foam
  1. Tez No: 581210
  2. Yazar: BERNA AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER YALÇINYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kauçuk esaslı ürünler, otomotiv, tarım, sağlık ve gıda sanayi gibi birçok alanda kullanılmaktadırlar. Kauçuk ürünlerinin üretimi gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum kauçuk ürünlerinin mekanik ve kimyasal özelliklerinin iyileştirilmesini gerektirmektedir. Kauçuk ürünlerden beklenen bu özellikler kullanım yeri ve kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Bu duruma; yangın riski yüksek olan yerlerde kullanılan, ısı yalıtım kauçuk köpük borularında alev geciktirici özelliklerinin yüksek olmasının istenmesi örnek verilebilir. Bu tez ile sunulan çalışmada, boru yalıtımı olarak kullanılan akrilonitril bütadien kauçuğu (NBR)/polivinil klorür (PVC) kauçuk köpüğünün üretiminde alev geciktirici ve plastikleştirici özelliklerinin geliştirilmesi istenmektedir. Bu gelişim için kauçuk karışımlarında esas kullanım amacı plastikleştirici olan fakat içerdiği klor miktarından dolayı alev geciktiricilik özelliği de sağlayan klorlu parafinler ile çalışılmıştır. Farklı klor yüzdelerine ( %40-49, %50-59, %60-69) ve farklı zincir uzunluklarına (C14-C17, orta zincir ve C18-C30, uzun zincir) göre altı farklı klorlu parafin örneği ile NBR/PVC kauçuk köpüğü hazırlanmış ve gerekli analizlere tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rubber based products are used in fields such as automotive, agriculture, health and food industry. The production of rubber is increasing day by day. This requires improved technological mechanical and chemical properties of rubber. These properties expected from rubber products varies according to the place of use and purpose of use. In this case; for example, it is desirable to have high flame retardant properties in the thermal insulation rubber foamed pipes used in high fire risk. In this thesis, in the production of acrylic butadiene rubber (NBR) / polyvinyl chloride (PVC) rubber foam used as thermal insulation pipe, it is aimed to improve flame retardancy and plasticating properties. For this development, the chlorinated paraffins which have main function of plasticising as well as flame retardancy due to chlorine content, has been studied. Six different chlorinated paraffins were used according to different chlorine percentages (40-49%, 50-59%, 60-69%) and different chain lengths (C14-C17, medium chain and C18-C30, long chain) and NBR / PVC foams were prepared and the necessary analyzes were performed.