Acil serviste çalışan hemşirelerin endotrakeal tüp uygulaması ile ilgili bilgi ve becerilerinin ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and skills of the nurses working in the emergency department about Endotracheal Tube application and affecting factors
  1. Tez No: 803269
  2. Yazar: ZAIN ALABDEEN JALIL HAFEDH AL-HASNAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÖZARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Solunum yolunu güvenlik altına almak veya solunumu kontrol etmek amacı ile trakea içine bir tüp yerleştirilmesi işlemine, endotrakeal entübasyon adı verilir. 1-2 saatten daha uzun süreli ventilasyon desteği veya arteriyel oksijenasyon gerektiren durumlarda kullanılır. Endotrakeal entübasyon ile solunum yollarının serbestliği ve açıklığı sağlanırken hastanın solunumsal faaliyetleri de devam ettirilir. Endotrakeal entübasyon hayat kurtaran önemli bir müdahaledir, bu nedenle tüm sağlık çalışanları bu prosedürün tamamen farkında olmalıdır. Amaç: Bu çalışmada, acil serviste çalışan hemşirelerin Endotrakeal entübasyon konusunda bilgi ve becerileri ile sosyodemografik veriler arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, tanımlayıcı kesitsel desen kullanılmış olup Necef şehrinde Sadder tıp hastanesinde acil servisinde, 1 Kasım 2021-31 Nisan 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Hastane araştırma örneklemindeki toplam hemşire sayısı 182'dir. Örneklem büyüklüğü, %95 ve %50 güven aralığına göre, 110 olarak belirlendi. Dahil edilme kriterlerini karşılayan ve bu çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 100 hemşire dahil edildi. Veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Endotrakeal entübasyon Bilgi Testi ve Endotrakeal entübasyon Beceri Testi“ aracılığı ile toplandı. Bulgular: Çalışma sonuçlarına göre, hemşirelerin ortalama bilgi puanı 13,79 ± 1,83 beceri puan ortalaması 6,88 ± 1,53 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The process of placing a tube into the trachea to secure the airway or control breathing is called endotracheal intubation. It is used in situations that require longer than 1-2 hours ventilation support or arterial oxygenation. With endotracheal intubation, the freedom and openness of the airways are provided, while the respiratory activities of the patient are maintained. Endotracheal intubation is an important life-saving intervention; therefore, all healthcare professionals should be fully aware of this procedure. Objective: In this study, it was aimed to examine the relationship between the knowledge and skills of nurses working in the emergency department about endotracheal intubation and sociodemographic data. Method: In this study, a descriptive cross-sectional design was used and it was carried out in the emergency room of the medical city of Al-Sadder, AL-Najaf, AL-Ashraf, between 1 November 2021 and 31 April 2022. The total number of nurses in the hospital research sample is 182. The sample size was determined as 110 according to the 95% and 50% confidence intervals. A total of 100 nurses who met the inclusion criteria and agreed to participate in this study were included. Data were collected through the Introductory Information Form, the Endotracheal intubation Information Test and the Endotracheal intubation Performance Test. Results: According to the results of the study, the mean knowledge score of the nurses was 13.79 ± 1.83, and the mean skill score was 6.88 ± 1.53.