Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının yaratıcı drama yöntemini kullanmaya yönelik öz yeterlik algı düzeyleri ve görüşleri
Determination of self-efficacy perception levels and opinions of teacher candidates for using creative drama method
  1. Tez No: 581215
  2. Yazar: FÜLYA GÜLNUR SAKALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA VARNACI UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  6. Anahtar Kelimeler: .Drama, Yaratıcı Drama, Öz Yeterlik, Sosyal Bilgiler
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının yaratıcı drama yöntemini kullanmaya yönelik öz yeterlik algı düzeyleri ve görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada öğretmenlerin drama yöntemine yönelik öz yeterlik düzeylerini belirlemek amacıyla Can ve Cantürk-Günhan (2009) tarafından geliştirilen "Yaratıcı Drama Yöntemini Kullanmaya Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği'' kullanılmıştır. Ölçek 47 maddeden oluşan 5'li likert tipi bir ölçektir. Bu araştırmanın çalışma grubunu Aksaray, Akdeniz, Niğde Ömer Halisdemir, Necmettin Erbakan ve Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2017- 2018 eğitim-öğretim yılında öğrenim görmekte olan, Sosyal Bilgiler Son Sınıf Öğretmen Adayları oluşturmaktadır. Araştırmaya Aksaray Üniversitesin'den 43, Necmettin Erbakan Üniversitesin'den 60, Akdeniz Üniversitesin'den 76, Ömer Halisdemir Üniversitesinden 47, Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesin'den 26 öğretmen adayı katılmıştır. Katılımcıların 129'u bayan 123'ü ise erkek öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırmaya toplamda 253 öğretmen adayı katılmıştır. Çalışmadaki verilerin analizinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde, betimsel analizler (frekans, %, standart sapma) kullanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için nanparametrik testler kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler için karşılaştırmalarda Mann Whitney U ve Krusskal Wallis testleri kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Öğretmen adaylarına drama kullanımı ile ilgili açık uçlu sorular sorulmuş. Elde edilen veriler belirlenecek temalar altında kodlanmıştır. Araştırma sonucuna göre öğretmen adaylarının yaratıcı drama yöntemini kullanmaya yönelik öz yeterlik algısının olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaratıcı drama yöntemini kullanmaya yönelik öz yeterlik algılarının belirlenmesinde cinsiyet değişkenine göre, üniversiteler arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Yaratıcı drama yönteminin sosyal bilgiler dersinin öğretiminde etkili olduğu, öğrenciyi aktif kıldığı ve dersi sıkıcılıktan çıkardığı, sosyal bilgiler dersinde yaratıcı drama yönteminin kullanılması ve birçok konusuna uygun olduğu yönünde öğretmen adaylarının görüşleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the self-efficacy perception and views of social studies teacher candidates in using creative drama method.In this research,“Self Efficacy Perception Scale for Using Creative Drama Method”has been used which is developed by Can and Cantürk-Günhan (2009). The scale is a 5-point Likert type scale consisting of 47 items. The study group of this research is Social Studies Senior Teacher Candidates who are studying from Aksaray, Akdeniz, Niğde Ömer Halisdemir, Necmettin Erbakan and Nevşehir Hacı Bektaşi University Education Faculty at 2017-2018 academic year. 43 teacher candidates from Aksaray University, 60 teacher candidates from Necmettin Erbakan University, 76 teacher candidates from Akdeniz University, 47 teacher candidates from Niğde Ömer Halisdemir University and 26 teacher candidates from Nevşehir Hacı Bektaşi Veli University has been participated to the study. 129 of the participants are female and 123 of them are male. Totally, 253 teacher candidates has been participated. The SPSS 21.0 package program was used to analyze the data in the study. Descriptive analysis (such as frequency, %, standard deviation) also was used. Since the data did not show normal distribution, non-parametric tests were used. Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used for comparisons independent variables. In the qualitative dimension of the study, the case study method was used.Open-ended questions about the use of drama were asked to candidate teachers. The obtained data was coded under the themes which will be determined. According to the results of the study, it was concluded that candidate teachers' self-efficacy perception towards using creative drama method was positive. Significant differences between universities were determined according to gender variable in determining self-efficacy perceptions for using creative drama method.There are opinions of the candidate teachers that the creative drama method is effective in teaching the social studies lesson, making the student active and removing the lesson from the boredom, using the creative drama method in the social studies lesson and in conformity with many subjects. Keywords : Drama, Creative Drama, Self-Efficacy, Social Sicence