Wilhelm Von Humboldt'un siyasal düşünceleri
The political ideas of Wilhelm Von Humboldt
  1. Tez No: 581218
  2. Yazar: NEBİYE FULYA ŞENKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAĞLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Wilhelm von Humboldt'un siyasal düşüncelerini anlatmayı hedeflediğimiz bu çalışmada öncelikle Prusya devletinin on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyıldaki siyasal ve toplumsal yapısı incelenmiş ve devletin şekillenmesinde büyük rolü olan Protestanlığın kollarından Pietizmin tarihsel kökenleri incelenmiştir. Daha sonra Wilhelm von Humboldt'un yaşam öyküsünün anlatıldığı bölümde ise dönemin Prusyası'nın toplumsal ve siyasal yapısı, Wilhelm von Humboldt'un düşünce dünyasındaki değişimler ve dönüşümler paralelinde ortaya konmaya çalışılmıştır. Wilhelm von Humboldt'un siyasal düşüncelerinin oluşumundaki yadsınamaz role sahip Aydınlanma ve Fransız Devrimi incelenmiş sonrasında ise Jean Jacques Rousseau ve Immanuel Kant'ın Wilhelm von Humboldt'un fikir dünyası üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Wilhelm von Humboldt'un siyasal düşüncelerinin ana kaynağını oluşturan fikir, insani gelişimin en zengin ve çeşitli yönleriyle tam bir bütünlüklü yapıya ulaşması amacı ve bunun ön koşulu olarak gördüğü özgürlüktür. Bundan dolayı devletin vatandaşların hayatında var olması gereken alanların keskin hatlarla çizildiği ve ayrıntılı bir şekilde belirlendiği bir devlet yapısı tasarlamış olduğu Devlet Faaliyetinin Sınırları adlı eseri incelenmiş, negatif ve pozitif mutluluk kavramlarına yüklediği anlamlar incelenmiştir. Sonraki bölümde ise John Stuart Mill'in Wilhelm von Humboldt'tan etkilendiği düşünsel alanlar incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to explain the political ideas of Wilhelm von Humboldt, the political and social structure of the Prussian state in the eighteenth and nineteenth centuries was examined and the historical origins of Pietism, one of the branches of Protestantism, which played a major role in shaping the state, were examined. Later, in the section where the life story of Wilhelm von Humboldt is told, the social and political structure of Prussia of the period was tried to be put forward in parallel with the changes and transformations in Wilhelm von Humboldt's world of thought. The Enlightenment and the French Revolution, which has an undeniable role in the formation of Wilhelm von Humboldt's political ideas, were examined and the effects of Jean Jacques Rousseau and Immanuel Kant on Wilhelm von Humboldt's world of thought were investigated. The idea that constitutes the main source of Wilhelm von Humboldt's political ideas is the aim and the prerequisite for achieving a fully integrated structure with the richest and various aspects of human development. For this reason, the work called The Limits of State Activity, in which the state has designed a state structure in which the areas that should exist in the life of the citizens is drawn with sharp lines and determined in detail, has been examined and the meanings attributed to the concepts of negative and positive happiness are examined. In the next section, the intellectual areas where John Stuart Mill was influenced by Wilhelm von Humboldt were studied.