Kazdağları yerinde (in situ ) muhafaza alanlarındaki kestane (Castanea sativa Mill.)popülasyonlarının mikrosatelit (SSR) markörleri ile karakterizasyonu
Characterization of chestnut (Castanea sativa Mill.) populations in Kazdağlari in situ consevation area by microsatellite (SSR) markers
- Tez No: 266072
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TANRISEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma Kazdağları kestane (Castanea sativa Mill.) gen koruma ve yönetim alanlarındaki (GEKYA) 5 kestane popülasyonunun (Mıhlıdere, Sivrikatran, Sarıot, Ayıgediği and Gicikdere) genetik çeşitliliğini tespit etmek için gerçekleştirilmiştir. Bu 5 popülasyonun genetik çeşitliliği mikrosatelit (SSR) markörleri ile belirlenmiştir.Çalışmada 81 kestane genotipi, 25 SSR primeri ile karakterize edilmiştir. Bu 25 SSR primeri toplam 102 allel ile yüksek oranda polimorfizm göstermiştir. Her lokus için ortalama allel sayısı 2 ile 6 arasında değişim göstermiştir (ortalama=4,1).Analiz edilen genotipleri gruplandırmak için Dice benzerlik katsayısına göre kümeleme analizi ve genotipler arasındaki korelasyon katsayılarına göre de ana bileşen analizi yapılmıştır. Tüm verilerin analizi sonucunda genotipler arasında 0,55 ile 0,87 arasında benzerlik katsayısı tespit edilmiştir. Analiz sonuçları Kazdağları'ndaki 5 kestane popülasyonunun genetik çeşitliliğinin yüksek olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the genetic diversity of five chestnut (Castanea sativa Mill.) populations (Mıhlıdere, Sivrikatran, Sarıot, Ayıgediği and Gicikdere) from Kazdağları chestnut gene management zones (GMZs). The genetic diversity of these 5 chestnut populations was determined by microsatellite (SSR) markers.A total of 81 chestnut genotypes were characterized by 25 simple-sequence repeat (SSR) primers. These 25 primers showed high polymorphism with total of 102 alleles. The number of alleles per locus ranged from 2 to 6, with an average of 4,1.Cluster analyses were performed using the Dice similarity coefficient and principle component analyses were performed with correlation coefficient to group the genotypes. As a result of statistical analyses, similarity of the genotypes ranged from 0,55 to 0,87. This result showed that, the genetic diversity of the five chestnut populations from Kazdağları is high.