Ekmeklik ve makarnalık buğdayda tohumlara uygulanan farklı dozlardaki x ışınlarının M1 bitkileri üzerindeki etkileri
- Tez No: 58123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
öz Bu araştırma, radyoaktif 608 rad/dk. X ışın kaynaklı ve yüksek enerjili X ışının buğday bitkisinde meydana getirdiği mutagenetik etkileri saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla; Seri-82 (Triticum aestivum) ve Balcalı-85 (Triticum durum) buğday çeşitlerinin tohumlarına, ekimden önce 0, 10, 15, 20, 25, 30 ve 40 krad dozlarda X ışını uygulanmıştır. Yapılan gözlemler sonucunda, artan radyasyon dozlarının Mİ bitkilerinde çıkış yüzdesi, bitki sayısı, bitki boyu, başak uzunluğu, başakta başakçık sayısı, başakta dane sayısı, başakta dane ağırlığı, bindane ağırlığı ve bitki verimi özeliklerinde azalmalara, başaklanma süresi, bitkide kardeş sayısı ve bitkide başak sayısı gibi özelliklerde artışlara neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT This research has been investigated to get the mutagenic effect of X-rays on wheat plants. Seeds of“Sen 82”( Trilicum aesiivum ) and“Balcah-85”( TriUcum durum) were irradiated which different dozes X-rays (0, 10, 15, 20, 25, 30 ve 40 Krad) In the experiment, many specialities on wheat plants Ml which were emergency percentages of germination, number of plant per plot, plant height, lenght of spike, number of spikelets per spike, number of kernel per spike, weight of kernel per spike, weight of thousand kernels and grain yield per plant have founded lower than control plants. Days to heading, number of tiller per plant and number of spike per plant have been founded higher than control plants.