Termoplastiklerin birincil geri dönüşümünde geri dönüşüm oranlarının son ürün özellikleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of recycling ratios on final product properties in primary recycling of thermoplastics
  1. Tez No: 581222
  2. Yazar: İDİL MANDIRACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER YALÇINYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez çalışmasında, termoplastiklerin birincil geri dönüşümünde kullanılan hammadde karışımlarında farklı kırma oranlarının son ürün üzerindeki ısıl, mekanik ve fiziksel etkilerinin gözlemlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, alçak yoğunluklu polietilen (low density polyethylene/ LDPE) ve yüksek yoğunluklu polietilenden (high density polyethylene/HDPE) enjeksiyon tekniği ile elde edilen sırasıyla kapak ve kanül malzemeleri kırılarak %16, %33, %50 oranlarında orijinal hammaddeye karıştırılmış ve % 100 kırılmış hammaddeden tekrar enjeksiyon tekniğiyle aynı ürünler elde edilmiştir. Bu dört numune ve orijinal hammaddeden üretilmiş numunenin ısıl özelliklerinin karşılaştırılması amacıyla Termogravimetrik Analiz (TGA), Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) ve Erime Akış Hızı (Melt Flow Rate/MFR) testleri uygulanmıştır. Mekanik analiz için ise Çekme dayanımı ve tork testleri yapılmıştır. Bunun yanında boyutsal ölçüm, oksijen geçirgenliği, renk-sararma analizleri de yapılarak numunelerin karakterize edilmesi hedeflenmiştir. Deneyler sonucunda LDPE ve HDPE ürünlerinin birincil geri dönüşümünde kullanılan kırma oranlarının değişmesinin herhangi bir özelliği belirgin bir şekilde değiştirmediği veya az miktarda etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to observe the thermal, mechanical and physical effects of different crushing ratios on the final product in raw material mixtures used in primary recycling of thermoplastics. For this purpose, cap and canulla obtained from low density polyethylene and high density polyethylene respectively by injection molding and mixed with original raw materials at ratio of %16, %33 and % 50. Caps and canullas were re-injected by using these mixed materials and %100 crushed raw materials. Thermogravimetric analysis, differential scanning calorimetry and melt flow velocity tests were applied in order to compare the thermal properties of these four samples and the sample produced from the original raw material. Tensile strength and torque tests were performed for mechanical analysis. In addition, dimensional measurement, oxygen permeability, color-yellowing analysis were performed to characterize the samples. As a result of the analysis, it has been observed that the change of crushed ratios used in the primary recycling of LDPE and HDPE products have not significant effects on any property.