Matematik öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi ile matematik öğretim kaygısı arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
A study on the relationship between the pre-service mathematics teachers' technological pedagogical content knowledge and mathematics teaching anxiety
  1. Tez No: 581223
  2. Yazar: BERNA GÖKOĞLU UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik öğretmen adaylarının, matematik öğretim kaygı düzeyleri ile teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ve bu düzeylerin cinsiyet, öğrenim görülen sınıf ve bölüme göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemektir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan bir devlet üniversitesinin İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve Matematik Öğretmenliği bölümlerinin 1., 2., 3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören 277 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu çalışmada gerekli bilgileri toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”,“Matematik İçin Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi Ölçeği (TPAB-Mat)”ve“Matematik Öğretmeye Yönelik Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizi için frekans (f) ve yüzde (%) dağılımları, Pearson Korelasyon Analizi, bağımsız örneklemler t testi, bağımlı örneklemler t testi, tek faktörlü ANOVA, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; cinsiyet, bölüm ve sınıf değişkenlerine göre matematik öğretme kaygısı ortalamaları arasında farklılığa rastlanmamıştır. Teknolojik pedagojik alan bilgisinin Teknoloji Bilgisi ve Alan Bilgisi alt boyutlarında erkekler lehine anlamlı farklılık bulunurken diğer alt boyutlar bazında cinsiyete göre anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Ayrıca öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerinin bölüm ve sınıf değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. TPAB ölçeğinin tüm alt boyutları ile Matematik Öğretim Kaygısı ölçeğinin tüm alt boyutları arasında negatif yönde, orta düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate correlation between the mathematics teaching anxiety levels of pre-service mathematics teachers and their technological pedagogical content knowledge levels, and to find out whether or not these levels differ between gender, grade and department. In this study, we have utilized correlational survey model as a quantitative research approach. The research has been conducted on 277 pre-service teachers who are studying at the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades of mathematics teaching and primary education mathematics teaching departments of a state university located at Central Anatolia region of Turkey in 2018-2019 academic year. In this research,“Personal Information Form”,“Technological Pedagogical Content Knowledge Scale (TPACK-Math)”, and“Mathematics Teaching Anxiety Scale (MATAS)”have been used for collecting data. In order to analyze this information, frequency (f) and percentage (%) analyses, Pearson Correlation Coefficient, Independent Samples t Test, Paired Samples t Test, One Way ANOVA, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Multiple Regression Analysis have been used. The results of the study revealed that there is no diversity between mathematics teaching anxiety averages for gender, department and grade variables. Although we found meaningful diversity for technology knowledge and content knowledge, which are subdimensions of technological pedagogical content knowledge, in favour of males; no meaningful diversity has been found in other subdimensions for gender variable. Also, Technological Pedagogical Content Knowledge of pre-service mathematics teachers didn't show meaningful diversity for department and grade variables. We detected that there is an inverse, medium level and statistically meaningful relation between all subdimensions of Technological Pedagogical Content Knowledge Scale (TPACK-Math) and Mathematics Teaching Anxiety Scale (MATAS).