Biberiye (Rosmarinus officinalis l.) 'de farklı biçim yüksekliklerinin verim ve verim komponentlerine etkisi
- Tez No: 58124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA KIRICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZ Bu araştırma 1993 - 1996 tarihleri arasında Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında tesadüf blokları deneme desenine göre yürütülmüştür. Adana Ekolojik koşullarında Rosmarinus officinalis L. (Biberiye)'de farklı biçim yüksekliklerinin verim ve verim komponentlerine etkisi ve bu biçim yüksekliklerinde bitkinin yenilenebilme durumu araştırılmıştır. Üç tekrarlamalı olarak kurulan denemede beş biçim yüksekliğinde (5, 10, 15, 20 ve 25 cm) yeşil herba verimi, kuru herba verimi, kuru yaprak verimi, kuru madde oranı, uçucu yağ oranı ve uçucu yağ verimi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT This research was conducted at the experimental area of Field Crops Depertment of Çukurova University, Faculty of Agriculture during 1993 - August 1996. The treatments consisted of 5 height of cutting (5,10,15,20 and 25 cm from ground surface ) were tested in randomized block design with three replications. The data on fresh and dry herbage yields, dry leaf yield, dry matter and essential oil content of dry leaf were recorded at the time of harvest. The effect of different cutting heights on yield and yield component, and this regeneration of Rosmarinus officinalis L. in relation to cutting heights were investigated