The relationship between autonomous parenting style, mindfulness level and psychological well-being
Özerklik veren ebeveynlik stili, bilinçli farkındalık seviyesi ve psikolojik sağlık arasındaki ilişki
- Tez No: 333972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANNA NİTA SCHERLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasında otonomi (özerklik) veren ebeveynlik stili, bilinçli farkındalık ve psikolojik sağlık arasındaki ilişki incelenmiştir. Veriler 94?ü kadın ve 36?sı erkek olan 130 lisans öğrencisinden toplanmıştır. Otonomi (özerklik) veren ebeveynlik stili, bilinçli farkındalık ve psikolojik sağlık arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Bu değişkenler arasındaki ilişkinin gücünü incelemek için çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Ek olarak, alınan psikolojik desteğin bilinçli farkındalık ve psikolojik sağlık (depresyon, anksiyete ve stres seviyeleri) üzerindeki etkisini incelemek için t-test kullanılmıştır. Sonuçlar ebeveynler tarafından sağlanan otonomi ve bilinçli farkındalık seviyesi arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Diğer bir yandan, anne tarafından sağlanan otonomi ile anksiyete ve depresyon seviyeleri arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak, baba tarafından sağlanan otonomi seviyesinin psikolojik sağlık ile önemli bir ilişkisi olmadığı bulunmuştur. Alınan psikolojik desteğin stres seviyesi üzerinde bir etkisi olduğu görülmüştür. Bu tez otonomi sağlayan ebeveynlik stilinin farkındalık ve psikolojik sağlık ile ilişkisini inceleyerek ebeveynlerin tutumlarına yönelik entegratif bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explored the relationship among autonomy support by parents, mindful awareness and psychological well-being (levels of depression, anxiety and stress). The data was collected from 130 undergraduates: 94 of them female and 36 of them male. Firstly, correlation analysis was run for examining the relationship among autonomy support by parents, mindful awareness and levels of depression, anxiety and stress. Secondly, multiple regression analyses were conducted to explore how much of the variance accounted for psychological well-being (stress, anxiety and depression symptoms) by the paternal and maternal autonomy support and/or mindfulness and also how much of the variance is accounted for mindful awareness by the paternal and maternal autonomy support. Independent samples t-test was conducted to explore professional psychological help?s contribution to any changes regarding mindful awareness level and psychological well-being (depression, anxiety and stress symptoms). Results showed that maternal autonomy support predicted higher mindfulness level and psychological well-being except stress level but paternal autonomy support did not predict psychological well-being at all. Also, results showed that professional psychological help contributed significantly to lower levels of stress. The findings of this study give insights into the understanding of parenting styles in terms of providing experience of momentary thoughts, emotions and psychologically functional being.