Yaren Mahallesi (İvrindi-Balıkesir) halkbilimi ürünleri
Yaren district (İvrindi-Balıkesir) folklore materials
- Tez No: 581319
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DUYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, Balıkesi/İvrindi Yaren Mahallesi'nin kültürel mirasını oluşturan gelenek-göreneklerinin, adetlerinin, inaç ve ananelerinin derlenip yazıya geçirilmesidir. Monografi; halkbiliminin temel araştırmalarından birisidir. Sözlü kültürde kaybolmaya başlayan halk bilimi ürünlerinin sahada görüşme (mülakat) ve gözlem tekniklerini kullanarak kaynak kişilerden derlenip yazıya geçirilmesidir. Tez çalışmasında halk kültüründen derlediğimiz halk edebiyatı ürünleri, halk bilimi ürünleri, halk inanışları, halk tecrübeleri, halk mutfağı uygulamaları derlenmiştir. Yüncü Yörüğü olan mahallade hatrı sayılır sayıda ürün derlenmiş, gelenekte nesilden nesile aktarılan inanç ve uygulamalar kayıt altına alınmış ve her biri anlam bütünlüğü bozulmadan yazıya geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compile and compile the beliefs and customs of customs traditions that constitute the cultural heritage of Yaren neighborhood in Balıkesir. Monography is one of the basic researches of folklore. It is the collection of folklore products which are beginning to disappear in the culture of the society by collecting and interviewing them form the source people using interview and observation techniques in the field. The folkloric products of folk literature, folklore products, folk beliefs, folkloric folklore practices folklore practices, folk dances. In the neighborhood where the number of products were compiled, the beliefs and practices tranferred from feneration to generation were taken under registration and each of them was written in writing without distorting meaning.