Tokat Şer'iyye Sicillerine göre Yar Ahmed Mahallesi (1772-1810)
Yar Ahmed District according to Tokat Sharia Registers (1772-1810)
  1. Tez No: 985649
  2. Yazar: AYFER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Osmanlı, üç kıtaya hükmetmiş büyük bir imparatorluk olarak askeri, siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan merak konusu olmuştur. Bu denli büyük bir imparatorluk askeri, siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan merak konusu olmuştur. Ancak böylesi büyük bir imparatorluğu bir bütün olarak ele alıp incelemek çok zordur. Bu nedenle imparatorluğu bölgesel olarak ele alıp incelemek araştırmacılara kolaylık sağlamaktadır. Bölgesel olarak yapılan çalışmalarda en önemli kaynak Şer'iyye Sicilleridir. Şer'iyye Sicilleri, dönemin mahkeme kayıtları olup daha çok sosyal ve ekonomik tarihe ışık tutması bakımından oldukça kıymetlidir. Bu defterlerde hüccet, ilam, fetvalar yer aldığı gibi, şiirler hatta ilaç tarifleri de bulunuyordu. Bu defterlerin çalışılması kültür edebiyat ve hukuk alanına da katkı sağlamaktadır. Kadı mahkemelerinde merkezden gelen fermanlar, normal askerlik işlemleri ve dava özetleri fazla ayrıntıya girmeden kaydedilmiştir. Defterlerdeki konuların çeşitliliği bu kayıtların Osmanlı tarih araştırmacıları için vazgeçilmez kaynak olmasını sağlamıştır. Özelde imparatorluğun yerel düzeydeki Yar Ahmed Mahallesi üzerinden yapılan bu çalışma genelde Osmanlı İmparatorluk tarihine katkı sağlamayı hedeflemiştir. Bu çalışmada, 1772-1810 yılları arasını kapsayan Tokat Şer'iyye Sicil defterleri incelenmiş ve Yar Ahmed Mahallesine ait kayıtların bulunduğu 11 defterden 84 belgenin transkripsiyonu ve özeti yapılarak belgelerden elde edilen bilgiler değerlendirilmiştir. Ağırlıklı olarak tereke kayıtları, borç-alacak verecek davaları ve satış davalarından oluşan defterlerden tereke sahiplerine ait mal ve eşyaların çeşit ve fiyatları, çocuk ve eş sayıları, terekede geçen yer ve şahıs isimleri, lakaplar, miras taksimi, vasi tayini gibi konular incelenerek mahallenin sosyo-ekonomik durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, giriş kısmı ile birlikte üç bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş'te Şer'iyye Sicilinin tanımı, önemi ve Tokat'a ait mevcut siciller ile Tokat Şer'iyye Sicilleri ile ilgili araştırmalar, materyal ve yöntem hakkında bilgi verildikten sonra araştırmanın konusunu teşkil eden 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 12 ve 13 numaralı Tokat Şer'iyye Sicillerinin tanıtımı yapılmıştır. 4 başlıktan meydana gelen birinci bölüm Tokat'ın coğrafi konumu, tarihi ve idari yapısı hakkında bilgi vermektedir. İkinci bölüm mahallenin tanımı, Tokat Yar Ahmed Mahallesi hakkında genel bilgi ve bu mahallenin isminin tarihi geçmişi hakkında bilgi vermektedir. Üçüncü bölümde ise 1772-1810 tarihli Tokat Şer'iyye sicilleri ve bu sicillerdeki belgelerin konularına göre tasnifi ve transkripsiyonu yapılıp ardından konularına göre belgeler değerlendirilmiştir. Çalışmamız konu bazlı olduğu için çeşitli doktora tezleri, makale ve kitaplarla desteklenmiştir. Mahalle halkı, imamı ve muhtarları ile görüşülüp mahalle tarihi hakkında röportaj yapılarak teze katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, as a great empire that ruled over three continents, has been a matter of curiosity in military, political, social and economicterms. Such a large empire has beeb a matter of curiosity in military, political, social and economic terms. However, it is very difficult to examine such a large empire as a whole. Fort his reason, it makes it easier for researchers to examine the empire regionally. The most important source in regional studies is the Sharia Registers. Sharia Registers, which are defined in the dictionary as belonging to, and in accordance with Sharia, constitute the main source of our study. These notebooks contained proofs, rulings and fatwas, as well as poems an deven medicine recipes. Studying these notebooks contributes to the fields of culture, literatüre and law. These records are not official records but are the personal records of the kadi. In kadi courts, decrees from the center, normal military service procedures and case summaries were recorded without much detail. The diversity of subjects in the notebooks has made these records an indispensable source for Ottoman history researchers. This study, which was conducted specifically through the Yar Ahmed Districth at the local level of the empire, aimed to contribute to the history of the Ottoman Empire in general. In this study, the Sharia registry boks covering the years 1772-1810 were examined and the information obtained from the documents was evaluated by transcribing and summarizing 84 documents from 11 books containing records of Yar Ahmed District. The boks, which mainly consist of estate records, debt-credit cases and sales cases, provide us with information about the socio-economic situation of the neighborhood, such as the types and prices of goods and belongings belonging to the estate owners, the number of children and spouses, the names of places and persons mentioned in the estate, nicknames, division of inheritance, appointment of a guardian, from the books consisting mainly of estate records, debt-credit cases and sales cases. This study consists of an introduction, tree chapters and a conclusion. In the introduction section, after giving information about the definition and importance of the Sharia Register, the existing registers of Tokat and the research on Tokat Sharia Registers numbered 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 11, 12 and 13, which are the subject of the research, are described. The first part, consisting of 5 headings, provides information about Tokat's geographical location, history and administrative structure. The second part give information about the definition of the neighbourhood, general information about Tokat Yar Ahmed District and the historical background of the name of this neighbourhood. In the third chapter, the Tokat Sharia registers dated 1772-1810 and the documents in these registers were classified and transcribed according to their subjects, and then the documents were evaluated according to their subjects. Since our stydy is subject-based, it has been supported by various doctoral theses, articles and boks. An attempt was made to contribute to the thesis by interviewing the people of the neighborhood, their imams and headmen, and interviewing them about the history of the neighborhood.