Çankırı Şabanözü İlçesi köy odaları
Çankırı Şabanözü District village chambers
- Tez No: 955412
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 555
Özet
Anadolu'da konukseverliğin ve kırsal mimarinin önemli göstergelerinden biri olan köy odaları, geçmişte misafir ağırlamada kullanılmasının yanı sıra köy halkının sosyalleşmesinin ve kültürel aktarımın sağlanmasının önemli bir aracı olmuştur. İnşa tarzı ve süsleme bakımından geçmişin izlerini gelecek nesillere yansıtan yapılardır. Köy halkı, köydeki bazı aileler veya varlıklı kişiler tarafından inşa ettirilmiştir. Yaren faaliyetlerinin de gerçekleştirildiği bu yapılar, geçmişteki işlevlerini kaybetmiş olup çoğunluğu aktif olarak kullanılmamaktadır. Çalışma kapsamında, Şabanözü İlçesinin daha önce köy olan üç mahallesi ile 11 köyünde 59 köy odası tespit edilmiştir. En eskisi 1930 yılında, sonuncusu ise 1983'te inşa edilmiştir. Odalarının 11'i iki katlı, 48'i tek katlıdır. Yapıların inşasında taş, kerpiç, ahşap ve toprak kullanılmıştır. Tavanlarda merteklerin üzeri pardı ve kamış ile örtülmüştür. Çoğunluğunda ilk inşa edildiğinde üst örtü toprak dam iken sonradan çatı ile kapatılmıştır. Ana mekan olan oda, iki tipten meydana gelmektedir. Birinci tip bölünmesiz tek birimlidir. İkinci tip ahşap direklerle ayrılan giriş ve oturma bölümü olmak üzere iki birimden oluşmaktadır. 11'i tek birimli, 41'i iki birimli tiptedir. Altı odanın içine girilememesi, bir odanın ise yıkılmasından dolayı hangi tipe dahil olduğu anlaşılamamıştır. Asıl mekan olan odaların çoğunluğu düz tavanlıdır. 34 odanın tavanında süsleme yer almaktadır, sahte kündekari ve çıtakari tekniği ile bezenmiştir. İç mekan, ocak, dolap, niş, ahşap panolar, yüklük tavan ve sedir ile hareketlendirilmiş olup süsleme ahşap ağırlıklıdır. İki oda da mihrap nişi bulunmaktadır. Çalışma ile her geçen gün yok olmaya devam eden Şabanözü İlçesi köy odalarının belgelenmesi ve gelecek nesillere ulaştırılmasına yardımcı olunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Village chamber, which are one of the important indicators of hospitality and rural architecture in Anatolia, have been an important tool for preserving socialization and cultural transmission in the village, as well as being used in the past to host guests. They are structures that reflect the traces of the past to future generations in terms of construction style and ornament. They were built by the villagers, some families in the village or wealthy people. These structures, where the Yaren flows are carried out, lost its past function and are mostly not actively used. Within the scope of the study, 59 village chambers were identified in three neighborhoods which were previously villages and in 11 villages of Şabanözü District. The oldest was built in 1930, the last one in 1983. 11 of the chambers are two-story and 48 are single-story. Stone, adobe, wood and soil were used in the construction of the structures. The rafters on the ceilings are covered with pardı and reed. In most of them, when they were first built, the upper cover was a soil roof, but later it was covered with a roof. The main chamber consists of two types. The first type is a single unit without division. The second type consists of two units, the entrance and the sitting area, separated by wooden poles. 11 are single-unit, 41 are two-unit. Since six chambers cannot be entered and one chamber has collapsed, it is not understood which type they belong to. The majority of the chambers, which are the main spaces, have flat ceilings. There is decoration on the ceiling of 34 chambers, decorated with fake kundekari and çıtakari techniques. The interior is enlivened with stoves, cabinets, niches, wooden panels, a storage ceiling and a sofa, and the decoration is predominantly wooden. There is a mihrab niche in both chambers. The aim of the study is to document the village chambers of Şabanözü District, which continue to disappear day by day, and to help them reach to future generations.