Hegemonya kuramları çerçevesinde Rusya ve Çin'in Avrasya stratejilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Russia's and China's Eurasian strategies within the frame of hegemony theories
  1. Tez No: 581332
  2. Yazar: CEREN HAKYEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTÜRK TÜYSÜZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Soğuk Savaş sonrası oluşan dünya düzeninde Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti, özellikle Avrasya coğrafyası üzerinde aynı amaçlarla hareket etmiş ve nihayetinde bugün yaşanılan dönemde iki büyük güç olarak tarih sahnesinde önemli bir yer elde etmişlerdir. Bu durumun oluşması sürecinde; Rusya'nın, Sovyetler'den sonra güç kaybettiği bu bölge üzerinde, tekrar etkinlik sağlamak amacıyla Avrasya Ekonomik Birliği'ni kurması, Çin'in ise kendini izole ettiği yılların sonrasında daha aktif bir dış politika izleyerek, bu kapsamda oluşturduğu Tek Kuşak Tek Yol girişimlerinin etkisi büyük olmuş ve söz konusu iki ülkede yumuşak güç kapasitelerini kullanarak bu bölgelerde hegemonyalarını sağlamaya çalışmışlardır. 2015 yılında bu iki projenin birleştirilmesi kararının alınması ise, mevcut konjonktür açısından değerlendirildiğinde son derece önemli bir gelişme olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle yukarıda özetlenen konu“Hegemonya Kuramları Çerçevesinde Rusya ve Çin'in Avrasya Stratejilerinin Değerlendirilmesi”adını taşıyan bu tez içerisinde Robert Cox'un öncülüğünü yaptığı, neo-Gramşiyan hegemonya kuramı çerçevesinde temellendirilmiştir. Özellikle bu kuramın devamlılığının sağlanması noktasında, insan faaliyetleriyle kurulan ortaklaşa bir yapının oluşması fikrinin öne çıkartılması düşünüldüğünde teorinin, uygulandığı coğrafyaya uygunluğu daha açık bir şekilde görülecektir.
Özet (Çeviri)
After the cold war, Russian Federation and People's Republic of China acted with same purposes in Eurasian geography and eventually, they have taken their places in history scene as two great powers of today's world. In the process; Russia's Eurasian Economic Union Foundation to retake the power in region after the Soviets and China's One Belt One Road attepmts by applying more active foreign politics played important roles for their hegemony in region. The decision of unifying these two projects in 2015 was accepted as an important progress considering current conjuncture. Therefore,in this thesis named“Evaluation of Russia's and China's Eurasian Strategies Within the Frame of Hegemony Theories”, above summarised subject is grounded on the frame of Robert Cox's pioneered neogramscian theory. Particularly, in terms of continuity of this theory, when it is considered the idea of a common formation, it will be seen clearly that the theory suits properly for related geography.