Çukurova bölgesi etlik piliç (broiler) yetiştiriciliğinin yapısı ve sorunları
- Tez No: 58134
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TESTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
41 ÖZET Bu çalışmada, Çukurova bölgesinde (Adana,Mersin,Antakya illerinde) Broiler üretimi yapan işletmelerin yapısı, kapasiteleri, illere göre dağılımları, işletmelerin özellikleri ve bu işletmelerin karşılaştıkları sorunlar üzerinde durul¬ muştur. Bölgede araştırma kapsamına alınan işletmeler 381 adet olup bunların illere göre dağılımı, Adanada 120, Mersinde 258, Antakyada 3 adettir. Bu işletmelerin bir dönemdeki üretim kapasiteleri toplamı 2.829.000 piliç/dönemdir. Kapasite olarak kümeslerin %70'i Mersin'de, %28'i Adana'da, %2'si de Antakya'dadır. Bölgede Broiler üretimi yapan işletmeler genelde bir şirket organizasyonu altında toplanmaktadırlar. Bir kısım işletme ise, herhangi bir firma ile bağlantısız olarak, kendi imkanlarıyla üretim yapmaktadırlar. Broiler üretimi yapan şirketlerle anlaşmalı olan üretim işletmelerinin tüm girdileri, şirketin insiyatifinde olup, anlaşmalı üretici, üretim sonunda elde edilen kar veya zararı kabul etmek zorundadır. Zarar sözkonusu olduğu zaman bile zorunlu olarak üretime devam etmektedirler. Bununla beraber bölgede herhangi bir şirket organizasyonu dışında kalan işletmelerin bir çoğu da bölgedeki tekelci oluşum nedeniyle faaliyetlerine son vermek zorunda kalmışlardır. işletmeler düzeyinde yapılan araştırmada çoğunlukla, işletmelerde kullanılan hayvan materyali dış kaynaklı (Ross PM3, Shaver, Starbro, Avian Farm, Arbor Acres,Ross 208,Hybro) hibrit tiplerdir, işletmelerin tamamında üretimle ilgili kayıtlar tutulmaktadır. Bölgede üretim yapan işletmelerin %78'i üretilen pilicin hepsini birden, %22'si de partiler şeklinde sevkiyat yapmaktadırlar. Bölgede yetiştiricilerin sorunları aşağıdaki şekilde özetlenebilir. 1.Yem kalitesi sürekli aynı olmaması ve fiyatındaki devamlı artışlar. 2.Civciv teminindeki zorluklar 3.Hastalıklarla mücadelede yetersiz kalınması 4.Kalifiye teknik eleman yetersizliği 5.ürün fiyatlarındaki istikrarsızlık42 6. Pazarda gereksiz ve haksız rekabet olması 7. Devlet desteğinin olmaması Sonuç olarak; daha verimli ve karlı bir üretim ve bölge üreticilerinin sorunlarının çözümü için, yetiştiriciler, damızlıkçı işletmeler, yem üreticileri, pazarlama organizasyonları ve bu konuyla ilgili Devlet kuruluşları düzeyinde birçok teknik ve ekonomik tedbirin alınması gerekli görülmüş tür. Bu amaç doğrultusunda genelde ülkede ve özelde de bölge de çok iyi bir organizasyona ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY This study was conducted to determine the structures and capacities of the Broiler Farms in Çukurova province ( Adana, Mersin, Antakya cities ), and spread of them to the province. The data was collected from 381 Broiler Farms which were 120 in Adana, 258 in Mersin and 3 in Antakya. Total production in the farms was 2.829.000 chicken per period.. The spread of total capacity according to the cities was observed 70% in Mersin, 28% in Adana and 2% in Antakya. Broiler farmers were generally joined under the organiza tion of a company. Some of them have been producing broiler independently. All requirements of the farmers joined an organization have been supplying by the organizatör firm.Thus the farmers have to accept the probabilities of both profit and loss. Also some farmers out of an organization have failed in broiler market. Reserchs depend on broiler producers states showed that they have been using egzotic hybrid lines ( Ross PM3, Shaver, Starbro, Avian Farm, Arbor Acres, Ross 208 and Hybro ) as animals materials. Al thought the production recordes have collected. 78% of the farms have been all producing broiler send to killing, others 22% have been periodic send to killing. Basic problems of the farmers in the region were classified as follows; 1. Feed quality and feed prices 2. Supplying chick 3. Diseases 4. Qualified workers 5. Instabilities in chicken prices 6. Unfair competition in market 7. insufficiencies in goverment subvention. Result of this research, it should have settled a organization which hased on thecnic and economic among animal producers, feed producers, marketing organizations and marketing. In general, the broiler producers have need a well organization for this purpse.