The, Structure of tetrahedral molecules for Mo, Li, O and the calculation of their energy levels (L C A O method)
  1. Tez No: 58135
  2. Yazar: AHMET SABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
46 ÖZET Bu çalışmada araştırılan sistemler ve metodlar beklenen sonuçlar doğrultusunda sonuçlar elde edilmiştir. Kulanılan metod ve sistemler R 'nin sonsuza gitmesi halinde hesaplamaların daha hassas ve doğru bulunmaktadır. R 'nin sıfır veya sıfır'a yakın olması durumunda ise hesaplama güçleşmektedir. Bu nedenle elektronun bulunma olasılığının arada bulunabilme ortalaması hesaplanmalı ve aynı sonuç bütün orbitallere uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY In this paper quantum mechanical methods are discussed and the results of three methods are investigated. Computer program written to compare the results of the calculation. The most useable method LCAO is found. Because the approximation gives an exact wave function for large enough R so that the two atomic orbitals do not overlap, but becomes inaccurate at smaller R's. For R=2 also the result of this oppraximation is not bad, but as R opproaches zero. The LCAO approximation becomes poor. The molecular orbital is opproaching a single peak as R goes to zero.