Uluslararası işletmelerde çalışanların memnuniyeti ve performansları
Staff satisfaction and performance in the international organization
  1. Tez No: 581358
  2. Yazar: SHOHREH TAGHİPOURASL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KÜÇÜKSAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Küreselleşme olgusu ile birlikte işletmeler artık ülke sınırları içerisinde kalmayıp uluslararası bir yapı haline gelmişlerdir. Günümüzde işletmelerin müşterileri artık tüm dünya vatandaşlarıdır. İster ulusal ister uluslararası olsun, bir işletmede çalışanların memnuniyeti performansları açısından oldukça önemlidir.“Uluslararası İşletmelerde Çalışanların Memnuniyeti ve Performansları”adlı bu çalışmanın evrenini İstanbul ilinde yer alan uluslararası firmalarda çalışan bireyler oluşturmuştur. Örneklem ise evrende yer alan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 293 bireyden oluşmaktadır. Araştırmada 3 bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anket formunun ilk bölümünde çoktan seçmeli ve 8 sorudan oluşan demografik bilgileri tespit etmek amacıyla yöneltilen ifadeler yer almış, ikinci bölümünde, katılımcı bireylerin iş doyum düzeylerini belirlemek amacıyla kullanılan Minesota İş Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Anketin üçüncü ve son bölümünde iş görenlerin performanslarını tespit etmek amacıyla 6 soru yöneltilmiştir. Araştırma verileri, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Kategorik değişkenler için frekans, yüzde değerleri hesaplanmıştır. Sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma ve medyan değerleri verilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılım sınaması Kolmogorov Smirnov Testi ile yapılmıştır. Değişkenler arası nedensel ilişkilerin tespiti için regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışanların performans düzeylerinin cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Dışsal doyum düzeylerinin yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışan performans düzeyinin yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışan memnuniyetinin iş performanslarıyla pozitif yönlü anlamlı bir ilişkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organizations have becoma an international structure, exceeding country borders as a result of globalization. Today, customers of organizations are the citizens of the world. Regardless of national of international organization, their importance is huge in terms of satisfaction of staff The universe of this study, named as“Satisfaction and Performance of Staff in International Organizations”is formed by individuals working in international organizations in İstanbul. The sample, on the other hand, is formed by 293 individuals who volunteered to take part in the study. A survey that included 3 sections was used. In the first section were there multiple-choice 8 questions that aimed at examining demographic information. The second section included Minesota Work Satiation Scale was used to determine participants' work satiation levels. The last section included 6 questions to determine their performance. the data were analyzed via SPSS. Frequency and percentage values were calculated for categorical variables. Median, standard deviation and means were given for constant variables. Normal distribution analysis of them was done by Kolmogorov Smirnov test. A regession analysis was conducted for causal relationships. As a result, there was no statistically significant difference between performance level and gender. It was found out that there was a significant difference between external satiation level and age and that no significant difference between performance level and age. All in all, it was seen that workers' satisfaction positively accounted for their work performance.