Kapsaisinin YKG-1 glioblastoma hücre hattına etkisinin in vitro incelenmesi
In vitro investigation of the effect of capsaisin on YKG-1 glioma cell line
- Tez No: 581376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN CÖMERTPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Glioblastoma (GBM) en yaygın görülen birincil insan beyin tümörüdür. Hastalığın tedavisinde kaydedilen önemli ilerlemeye rağmen, GBM tanısı alan hastaların ortanca sağkalımı, 12 ila 15 ay arasında kısıtlı kalmaktadır. PI3K/Akt/mTOR sinyal yolu hücre büyümesi, metabolizma, hücre farklılaşması ve apoptozu düzenleyen hücre içi sinyalleşme yolaklarından biridir. PI3K/AKT yolağının merkezi proteinlerinden biri, fosfat ve tensin homologu olan PTEN, PI3K/AKT ile aktive olan sinyalleme kaskadını inhibe ederek bir tümör baskılayıcı görevi görür. Öyle ki, PTEN proteini birçok primer ve metastatik insan kanserinde neredeyse tamamen kaybolmuştur. Son zamanlarda, biyoaktif fitokimyasallar, birçok kanser türünü kontrol etmenin bir yolu olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada, çeşitli insan tümörlerinde proliferasyonu inhibe ettiği ve apoptozu tetiklediği kanıtlanmış olan kapsaisinin bir glioblastoma hücre hattı (YKG-1) üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bunun için, ilk önce MTS assay aracılığıyla kapsaisin çalışılan hücre grubundaki IC50 değeri (280 µM) belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM) is the most common primary human brain tumor. Despite significant progress in the treatment of the disease, the median survival of patients diagnosed with GBM remains limited for 12 to 15 months. PI3K/AKT/mTOR path is a pathway regulating cell proliferation, apoptosis, metabolism and cell growth. One of the central proteins of this pathway, the phosphate and tensin homolog, PTEN, acts as a tumor suppressor by inhibiting the signaling cascade activated by PI3K/AKT. Thus, PTEN protein is almost completely lost in many primary and metastatic human cancers. Recently, bioactive phytochemicals have been used as a way of controlling many types of cancer. In this study, the effects of capsaicin, which have been shown to inhibit proliferation and induce apoptosis in various human tumors, on a glioblastoma cell line (YKG-1) were investigated. For this purpose, the IC50 value of capsaicin (280µM) in the cell group studied was first determined by MTS assay.