Kapsaisinin deneysel şizofreni benzeri semptomlara olan etkisi
The effect of capsaicin on experimental schizophrenia-like symptoms
  1. Tez No: 789766
  2. Yazar: FERRUH KARAMANGİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SIRRI BİLGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Şizofreni toplumda sık karşılaşılan tedavisi zor bir psikiyatrik bozukluktur. Şizofrenide kullanılan ilaçlara karşı gelişen direnç ve tedavinin olası yan etkileri nedeniyle oluşan sınırlılıklar yeni ilaç hedeflerinin araştırılmasını gerektirmiştir. Şizofreni hastalarında görülen termoregülasyonunun bozulması ve ağrı uyaranına karşı farklı yanıtlar ortaya çıkması TRPV1 kanallarının şizofreni patolojisinde olası rolü olabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmanın amacı farelerde ketamin ile indüklenen şizofreni modelinde TRPV1 kanal aktivatörü olan kapsaisinin etkisinin araştırılmasıdır. Şizofreni benzeri psikoz davranışını indüklemek için ketamin (10 mg/kg, i.p.) C57BL/6 farelere tek doz olarak uygulandı. TRPV1 kanal aktivatörü kapsaisin 0,1, 1 ve 3 mg/kg, i.p dozlarında ketaminden 30 dakika önce uygulandı. Şizofreniden görülen bellek ve öğrenme bozukluğunu test etmek için yeni obje tanıma testi ve Y-Labirent testi kullanıldı, motor koordinasyon ve lokomotor aktiviteyi araştırmak için açık alan testi kullanıldı. Tüm deney gruplarında stereotipik davranış, şahlanma ve tımar hareketleriyle değerlendirildi. Pozitif kontrol amacıyla risperidon (0,5 mg/kg, i.p.) kullanıldı. Ketamin, kontrol grubu ile kıyaslandığında yeni obje tanıma testinde yeni cisim keşfetmede harcanan süreyi anlamlı olarak azalttı. Kapsaisin 0,1 ve 1 mg/kg dozlarında ketamin grubuyla karşılaştırıldığında yeni cisim keşfetmede harcanan süre üzerinde anlamlı bir etki görülmezken, kapsaisin 3 mg/kg dozunda, ketaminle indüklenen yeni cisim keşfetmede harcanan azalmış süreyi anlamlı olarak engelledi. Ayrıca ketaminin Y-labirent testinde kol değişim sayısını kontrol grubuyla kıyaslandığında anlamlı olarak azalttığı görüldü. Kapsaisin 0,1 ve 1 mg/kg dozlarında ketaminin azalttığı kol değişim sayısını etkilemezken, kapsaisin 3 mg/kg dozunda bu azalmayı anlamlı olarak engelledi. TRPV1 agonizmasının, şizofreni fare modelinde görülen ketaminle indüklenen psikozun hafıza ve motor koordinasyon üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığı görülmüştür. TRPV1 kanallarının, merkezi sinir sistemindeki duyu nöronlarının çoğunda eksprese edildiği göz önüne alındığında, sonuçlarımız bu kanalların kapsaisin ile aktivasyonunun, ketaminle indüklenen psikozda düzenleyici rolü olduğunu önermektedir.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a common psychiatric disorder that is difficult to treat. Resistance to drugs used in schizophrenia and limitations due to their side effects necessitated the search for new drug targets. The disruption of thermoregulation and different responses to pain stimuli in patients with schizophrenia suggest that TRPV1 channels may have a possible role in the pathology of schizophrenia. This study aimed to investigate the effect of capsaicin, a TRPV1 channel activator, in a ketamine-induced schizophrenia model in mice. To induce schizophrenia-like psychotic behavior, ketamine (10 mg/kg, i.p.) was administered to C57BL/6 mice as a single dose. TRPV1 channel activator capsaicin was administered at 0.1, 1 and 3 mg/kg, i.p doses 30 minutes before ketamine. The new object recognition test and the Y-maze test were used to test the memory and learning impairment seen in schizophrenia. The open field test was used to investigate motor coordination and locomotor activity. Stereotypical behavior in all experimental groups was evaluated by rearing and grooming movements. Risperidone (0.5 mg/kg, i.p.) was used as a positive control. Ketamine significantly reduced the time spent exploring new objects in the new object recognition test compared to the control group. There was no significant effect on the time spent on new object discovery at the 0.1 and 1 mg/kg doses of capsaicin compared to the ketamine group. In contrast, the 3 mg/kg dose of capsaicin significantly inhibited the reduced time spent on new object discovery from ketamine. In addition, it was observed that ketamine significantly decreased the number of arm changes in the Y-maze test compared to the control group. While capsaicin did not affect the number of arm changes reduced by ketamine at doses of 0.1 and 1 mg/kg, it was found that this decrease was significantly inhibited at a dose of 3 mg/kg capsaicin. TRPV1 agonism has been shown to reduce the negative effects of ketamine-induced psychosis on memory and motor coordination seen in the mouse model of schizophrenia. Given that TRPV1 channels are expressed in most sensory neurons in the central nervous system, our results suggest that capsaicin-induced activation of these channels has a regulatory role in ketamine-induced psychosis.