İbni Tufeyl, Jean Jacques Rousseau, Bertrand Russell ve John Dewey'e göre 'Merak'
'Curiosity' according to Ibni Tufeyl, Jean Jacques Rousseau, Bertrand Russell and John Dewey
- Tez No: 581409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR SALTUKLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırmada İbni Tufeyl, John Dewey, Bertrand Russell ve Jean Jacques Rousseau'nun eserlerinin“merak”açısından derinlemesine incelenmesi ve bu eserlerden yola çıkarak bir sentez niteliğinde merakın değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. İbni Tufeyl, Jean Jacques Rousseau, Bertrand Russell ve John Dewey'in eğitime sağladıkları katkılar ve eğitimde merak duygusuna verdikleri önem bakımından oldukça özgün ve derinlemesine incelemeyi gerektiren fikirleri mevcuttur. Ayrıca bu düşünürlerin merak noktasında kıymet ifade etmesi, eserlerinde merakı ön plana koydukları, merak kavramının eserlerde kendini aşikâr olarak belli ettiği tespit edilmiştir. Bu yüzden araştırmanın yapı taşını oluşturan“merak”kavramına bu önemli dört düşünürün gözünden bakıp eserlerine bir de bu açıdan bakmanın faydalı olacağı düşünülmektedir. İbni Tufeyl, Jean Jacques Rousseau, Bertrand Russell ve John Dewey'in eserlerinde merakı tespit etmeye yönelik yapılan bu çalışma bir nitel araştırmadır. Bu çalışmada nitel araştırmada veri toplama tekniklerinden biri olan doküman incelemesi yöntemi kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. İlk önce kuramsal çerçeve kısmında çalışmanın konusu olan“merak”kavramına değinip psikoloji, sosyoloji, felsefe, bilim ve eğitim açısından merak incelendi. İbni Tufeyl, Jean Jacques Rousseau, Bertrand Russell ve John Dewey'in hayatları ve eserleri kısaca anlatıldı. Daha sonra bulgular kısmında İbni Tufeyl, Jean Jacques Rousseau, Bertrand Russell ve John Dewey'in eserlerinde meraka bakış açıları incelendikten sonra sentezleme ve değerlendirme yapılarak merak ele alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the works of Ibn Tufeyl, John Dewey, Bertrand Russell and Jean Jacques Rousseau in depth in terms of“curiosity”and to evaluate the adaptation of curiosity to education as a synthesis based on these works. Ibn Tufeyl, Jean Jacques Rousseau, Bertrand Russell and John Dewey who known as important Enlightenment thinkers have ideas that are very original and require a thorough examination in terms of their contributions to education and their importance to the sense of curiosity in education. In addition, it was found that these thinkers expressed value in curiosity, put curiosity in the forefront, and the concept of curiosity made itself apparent in the works. Therefore, it is thought that it would be useful to look at the“curiosity”concept, which is the building block of our research, through the eyes of these four important thinkers and look at their works from this perspective. The method of the study is a qualitative research. This study aimed at detecting curiosity in the works of Ibn Tufeyl, Jean Jacques Rousseau, Bertrand Russell and John Dewey. In this study, document analysis method which is one of the data collection techniques is used in qualitative research. Descriptive and content analysis were used in the analysis of the data.In the second part of our study, The concept of "curiosity'' which is the subject of our study was mentioned and we examined curiosity in terms of psychology, sociology, philosophy, science and education. We discussed the lifes and works of Ibn Tufeyl, Jean Jacques Rousseau, Bertrand Russell and John Dewey. In the findings of the third chapter, under the title of curiosity in terms of education, we examined the adaptation of curiosity to education by synthesizing and evaluating curiosity perspectives in the works of Ibn Tufeyl, Jean Jacques Rousseau, Bertrand Russell and John Dewey, which shed light on today's educational philosophy.