Participation in the sharing economy: The role of national culture
Paylaşım ekonomisine katılım: Ulusal kültürün rolü
  1. Tez No: 581410
  2. Yazar: AHMET KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLFET ZEYNEP ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yıkıcı bir iş modeli olan paylaşım ekonomisini bizim olanı başkalarının kullanımına sunmak olarak tanımlayabiliriz. Teknolojik gelişmeler özellikle de internet teknolojilerinde olan gelişmeler paylaşım ekonomisinin yükselişi için uygun ortamı yaratmış ve paylaşım ekonomisi son on yılda oldukça popülerlik kazanmıştır. Airbnb ve Uber gibi popüler şirketler kendi çalışma alanlarında yeni ve yıkıcı iş modelleri yaratmışlardır; çalışma alanlarından kasıt sırasıyla yolculuk veya araç paylaşımı ve ev paylaşımı olarak tanımlanabilir. Bu çalışma paylaşım ekonomisinin konaklama ve yolculuk paylaşımı kısımlarına odaklanmaktadır. Bu çalışmada ulusal kültürel değerler ile paylaşım ekonomisine katılım arasındaki olası ilişki incelenmektedir. Ulusal düzeyde yapılan bu çalışmada ulusal kültürel değerler için Hofstede'nin verileri, paylaşım ekonomisi katılımı için ise Statista'nın Turizm Endüstrisi Raporu kullanılmaktadır. Ayrıca kültürel değerlerin dışında, ülkelere özgü bazı değişkenlerin de paylaşım ekonomisiyle ilişkisi incelenmektedir. Çalışmada paylaşım ekonomisine katılım için birden fazla tanımlama kullanılmaktadır. Sonuçlar konaklama paylaşımı ve yolculuk paylaşımı için farklı değişkenlerin anlamlı etkisi olduğunu göstermektedir. Ek olarak paylaşım ekonomisine katılımın farklı tanımlamaları da anlamlı ilişkilerin farklılaşmasına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sharing economy, a disruptive way of doing business, is providing which is ours to other people for their use. Technological developments especially on internet technologies let a convenient space to rising of sharing economy, thus it has become very popular in the last decade. Companies like Uber and Airbnb created a new and disruptive business model in their areas, respectively ride sharing and house sharing. This research focuses on accommodation and ride sharing parts of sharing economy. We examined the possible relation of national cultural values with participation in the sharing economy. On a national scale Hofstede's data for national culture values and Statista's eTravel Market Report data for sharing economy participation for nations were used. Along with cultural characteristics, the possible effect of country specific variables on participation in sharing economy was also examined. Multiple definitions for participation in sharing economy were used. Results of the study show that different variables have significant effect on ride sharing and house sharing. The significant variables showed discrepancy depending on the different definitions for participation in ride sharing and house sharing.