Gayrimenkul çalışanlarında sektörel çekiciligin performans üzerine etkisi
  1. Tez No: 581429
  2. Yazar: İZZET ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma; gayrimenkul çalışanlarının örgütsel çekicilik algılarını ve performans düzeylerini belirlemek, performansları üzerinde örgütsel çekiciliğin belirleyici etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu, örgütsel çekicilik ölçeği ve performans ölçeğinden oluşan anket formu; İstanbul Anadolu yakasında faaliyet gösteren kurumsal gayrimenkul danışmanlık firmasında görev yapan 294 çalışana uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; gayrimenkul sektörü çalışanlarının yüksek düzeyde örgütsel çekicilik algısına ve iş performansına sahip oldukları belirlenmiştir. İş performansları üzerinde örgütsel çekicilik algılarının istatistiksel açıdan önemli etkilerinin olduğu, örgütsel çekicilik algısı arttıkça, iş performanslarının da aynı doğrultuda arttığı saptanmıştır. Araştırmada katılımcıların cinsiyetlerine göre örgütsel çekicilik algılarında farklılıkların olmadığı, yaşlarına ve mesleki deneyimlerine göre örgütsel çekicilik algılarında ve performans düzeylerinde farklılaşmaların olduğu, genç ve daha az deneyime sahip çalışanların daha yüksek örgütsel çekicilik algısına ve performansa sahip oldukları belirlenmiştir. Erkek çalışanların kadın çalışanlara göre performanslarının daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; To determine the organizational attractiveness and performance levels of the real estate employees and to examine the decisive effect of organizational attractiveness on their performances. A questionnaire form consisting of personal information form, organizational attractiveness scale and performance scale; 294 employees were employed in the corporate real estate consultancy firm operating on the Asian side of Istanbul. The data obtained from the questionnaires were evaluated by means of SPSS 22.0 program. As a result of the research; It was determined that the employees of the real estate sector had a high level of organizational attractiveness and business performance. It has been found that organizational attractiveness perceptions on business performances have statistically significant effects, and as the perception of organizational attractiveness increases, business performances increase in the same direction. In this study, it was determined that there were no differences in organizational attractiveness perceptions according to the gender of the participants, that there were differences in organizational attractiveness perceptions and performance levels according to their age and professional experience, and that young and less experienced employees had higher organizational attractiveness perception and performance. Male workers' performance was higher than female workers.