Effects of visual communication design on the process of designing educational materials
Eğitsel materyal tasarlama sürecinde görsel iletişim tasarımının etkileri
  1. Tez No: 581459
  2. Yazar: YAĞMUR TOKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHTİYAR AHU ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma Görsel İletişim Tasarımının görsel eğitici materyal tasarlama sürecine etkilerini araştırmıştır. Araştırmacıya araştırmanın yürütülmesinde üç araştırma sorusu rehberlik etmiştir. Araştırmada yarı deneysel tasarım benimsenmiştir, çalışma yetmiş beş (75) öğrenci ve yirmi beş (25) öğretmeni içermektedir. Çalışma verileri sekiz hafta süren öğretme-öğrenme sürecinde toplanmıştır. Veri toplamada kullanılan araç hem öğretmenler hem de öğrenciler tarafından yapılan anketlerdir. Katılımcı olmayan gözlem tekniği, öğretme-öğrenme sürecinde öğrencilerin tepkilerini gözlemlemek ve kaydetmek için kullanılmıştır. Araştırma hipotezleri betimsel istatistik kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın ana bulguları, Görsel İletişim Tasarımı öğelerini ve ilkelerini dikkate alarak hazırlanan bir görsel eğitici materyalin etkililiğinin, Görsel İletişim Tasarımı öğelerinin ve ilkelerinin önemini dikkate alınmadan hazırlananlara göre daha açık olduğunu göstermiştir. Ek olarak bu çalışma, Görsel İletişim Tasarımı öğeleri ve ilkeleri göz önüne alınarak hazırlanan görsel eğitici materyalleri kullanan öğrencilerin öğrenme sürecinde anlama ve katılımlarının arttığını da göstermiştir. Ayrıca bu çalışma, Görsel İletişim Tasarımı öğelerini ve ilkelerini içeren görsel eğitici materyalleri kullanan bir öğretmenin performansının, Görsel İletişim Tasarımı öğelerini ve ilkelerini dikkate almadan hazırlanan görsel eğitici materyalleri kullananlardan daha etkileyici olduğunu da belirtmiştir. Son olarak, araştırmacı, hükümetin ve okul yöneticilerinin, öğretmenlere öğrenme sürecinde en uygun görsel eğitici materyalleri seçmeleri için yeterli esneklik sağlaması gerektiğini önermiştir. Bununla birlikte bu çalışma, öğretmenlerin lisans eğitimi süresince Görsel İletişim Tasarımı öğelerinin ve ilkelerinin öğrenme sürecindeki önemi hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study searched the effects of Visual Communication Design on the process of designing visual educational materials. Three research questions led the researcher in the conduct of the research. The research adopted quasi-experimental design involved seventy-five (75) learners and twenty-five (25) educators for the study. Data for the study were collected during teaching-learning process which lasted for eight weeks. The instrument used for data collection were questionnaires conducted both educators and learners. Non- participant observation technique was used to observe and record learners' reflection during teaching-learning process. The research hypotheses were analysed using descriptive statistic. The major findings of the study indicated that effectiveness of a visual educational material prepared considering the elements and principles of Visual Communication Design was more explicit than that of those prepared disregarding the significance of the elements and principles of Visual Communication Design. Moreover, it showed that comprehension and attendance of the learners using visual educational materials prepared by regarding Visual Communication Design Elements and Principles increased during the learning process. It also indicated that an educator's performance using visual educational materials including the elements and principles of Visual Communication Design is more impressive than that of those using visual educational materials prepared disregarding the elements and principles of Visual Communication Design. Finally, the researcher recommended that the government and the principals of schools should provide educators enough flexibility to choose the most appropriate visual educational materials during the learning process. Furthermore, this study stated that educators should be informed about the significance of the elements and principles of Visual Communication Design on learning process during their undergraduate education.