Stabilized metal(0) nanoparticles as an active catalyst in dehydrogenation of dimethylamine borane
Dimetilamin boranın dehidrojenlenmesinde aktif bir katalizör olarak metal nanoparçacıklar
- Tez No: 581462
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET AMOUR MORKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
İnsan hayatında önemli bir yeri olan enerji, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi gelişmekte olan ülkelerde de önemli bir ihtiyaç halini almıştır. Ayrıca enerji üretimi ve tüketimi ülkelerin gelişmişlik düzeylerini belirleyen bir ölçüt olmaya başlamıştır. Enerjiye olan ihtiyaç, nüfusun artması ve teknolojik gelişmelere paralel olarak günden güne artmaktadır. Günümüzde enerji kaynaklarının büyük çoğunluğunu fosil yakıtlar oluşturmaktadır. Fosil yakıt rezervlerinin giderek azalması, fiyatlarının sürekli artması, insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkileri gibi nedenlerden dolayı tüm dünya ve özellikle de gelişmekte olan ülkelerde yenilenebilir enerji kaynakları konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Bu yenilenebilir alternatif enerji kaynakları içerisinde hidrojen şüphesiz geleceğin yakıtı olarak anılmaktadır. Hidrojen gazı üretimi için birçok metot önerilmesine rağmen, çoğunlukla alkali metal hidrürlerin hidrolizi tercih edilmektedir. İçerdiği kütlece yüksek hidrojen yüzdesi (ağırlıkça %17) sebebiyle dimetilamin boran kullanımı oldukça yaygındır. Uygun çözücü ve katalizör ortamında dimetilamin boranın içerdiği tüm hidrojen açığa çıkarılabilmekte ve bu reaksiyonlarda genellikle geçiş metal esaslı katalizörler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, yüksek kararlılık ve tekrar kullanılabilirlik özelliklerinden dolayı heterojen katalizör tercih edilerek, düşük maliyetli ve doğada fazla miktarda bulunmasından dolayı da geçiş metali olarak bakır kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy, which has an important place in human life, has become the most important need in developing countries as well as in developed countries. However, energy production and consumption started to be a criterion that determines the level of development of countries. The need for energy increases day by day in parallel with the increase in population and technological developments. Today, the majority of energy resources are fossil fuels. Depending on the reasons such as the gradual decrease in fossil fuel reserves, the continuous increase in prices, the negative effects on human health and the environment; There are renewable energy sources in the world and especially in developing countries. Of these renewable alternative energy sources, hydrogen is undoubtedly the fuel of the future. Although many methods are proposed for the production of hydrogen gas, hydrolysis of alkali metal hydrides is often preferred. The use of dimethylamine borane is quite common due to the high percentage of hydrogen (wt 17%) it contains. In the appropriate solvent and catalyst environment, all of the hydrogen contained in the dimethylamine borane can be released, and in these reactions transition metal-based catalysts are generally preferred. In this thesis, heterogeneous catalyst is preferred because of its high stability and reusability properties, and copper is used as transition metal because of low cost and high amount of nature. The effect of titanium dioxide on hydrogen production performance, which is used as support material in order to increase the surface area and prevent agglomeration, was investigated in the production of hydrogen from the dimethylamine borane. In addition, the preparation, characterization analyses and the experiments of the catalytic efficacy Cu(0) NPs loaded on the surface of TiO2 were investigated. Copper nanoparticles fixed on metal oxide UV-visible region electronic absorption spectroscopy (UV-Vis), transmission electron microscopy (TEM), Brunauer Emmett Teller (BET), X-ray diffraction (XRD), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS) and infrared spectroscopy (FT-IR).