Doğu Marmara bölgesinde sosyal medya bağımlılığı ile aleksitimi ilişkisinin incelenmesi
An investi̇gati̇on of the relati̇onshi̇p between soci̇al medi̇a dependence and alexi̇thymi̇a i̇n the Eastern Marmara regi̇on of Turkey
- Tez No: 581497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknolojinin gelişimiyle birlikte hayatımıza giren sosyal medya, toplumdaki iletişim şekillerini de değişime uğratmıştır. Sosyal medya platformları farklı bakış açılarının paylaşılmasına imkan tanıması, bilgi edinimini kolaylaştırması, kolay ulaşılabilir olması ve sosyalleşme aracı olarak kullanılması gibi özelliklerinden dolayı hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olmuştur. Sosyal medyanın toplumdaki iletişim biçimlerini etkilediği gibi değişime de uğratmıştır. Bunun sonucu olarak sosyal medyanın bireylerde ruhsal, sosyal ve fiziksel olumlu veya olumsuz birçok etkisini görmekteyiz. Bu etkilerden biride kullanıcılarda bağımlılığa neden olabilmesidir. Bu nedenlerden ötürü sosyal medya bağımlılığının incelenmesi önem taşımaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda sosyal medya bağımlılığı literatüre girmiş ve sosyal medya bağımlılığının ile farklı değişkenler üzerinde etkileri araştırılmıştır. Yapılan bu çalışmada da sosyal medyaya bağımlılık düzeyi ile aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişki ve bunun sosyodemografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmada örneklem Doğu Marmara Bölgesi'nde yaşayan, 18 yaş üzeri olan %.50,1'i kadın (n=1502), %49,9'u erkek (n=1498) olmak üzere toplamda 3000 kişiden oluşmaktadır. Araştırmaya katılım şartları 18 yaşının üstünde olma, gönüllü olma, anketlerin doldurulmasına engel herhangi bir problemin olmaması olarak belirlenmiştir. Yapılan araştırma, bireylere Sosyo Demografik Bilgi Formu, Bağımlılık Yükü Formu ve Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ile bireylerin aleksitimi düzeyleri arasındaki ilişki tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak incelenmiştir. Sosyal medya bağımlılığı ile sosyodemografik özellikler arasındaki ilişki incelendiğinde, sahip olunan çocuk sayısındaki azalma ile izlenen sosyal medya bağımlılığında ki artış istatistikçe negatif yönde anlamlı, yaşları ile sosyal medya bağımlılığı arasında da negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır cinsiyetleri, eğitim düzeyleri, medeni durumları ile anlamlı düzeyde bir fark görülememiştir. Bunun dışında sosyal medya bağımlılığını aleksitimi ile ilişkisi incelendiğinde ölçeğin alt boyutlarından duyguları tanımada zorluk puanlarının sosyal medya bağımlılığı üzerine pozitif yönde istatistikçe anlamlı, katılımcıların duygularını ifade etmede zorluk puanlarının sosyal medya bağımlılığı üzerine pozitif yönde istatistikçe anlamlı, Katılımcıların dışa vuruk düşünce puanlarının ise sosyal medya bağımlılığı üzerine negatif yönde istatistikçe anlamlı olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, social media, which entered our lives, has also changed the ways of communication in society. Social media platforms have become one of the indispensables of our lives due to their ability to share different perspectives, to facilitate information acquisition, to be easily accessible and to be used as a means of socialization. It has influenced the forms of communication of social media in society as well as it has changed. As a result of this, we see many effects of social media on individuals in terms of mental, social and physical positive or negative. One of these effects is that it can cause addiction in users. For these reasons, it is important to examine social media addiction. In recent studies, social media addiction has entered the literature and the effects of social media addiction on different variables have been investigated. In this study, the relationship between the level of dependence on social media and the levels of alexithymia and whether it varies according to socio-demographic characteristics were examined. The sample of the study consisted of a total of 3000 people living in the Eastern Marmara Region between the ages of 18-65. 50,1% of them were female (n = 1502) and 49.9% of them were male (n = 1498). The conditions for participation in the study were determined as being over the age of 18, being volunteer and not having any problems preventing the filling of the questionnaires. The research was carried out by applying Socio Demographic Information Form, Dependency Burden Form and Toronto Alexithymia Scale (TAS-20). The relationship between social media dependency and alexithymia Is evaluated by using one-way analysis of variance (ANOVA). The analysis has revealed the followings: A statistically significant negative relationship between number of children and social media dependency; a statistically significant negative relationship between age and social media dependency; sex, degree of education and marital status have no significant impact. Furthermore, findings have exposed the following statistical results: Significant positive relationship between points of difficulty of recognizing emotions and dependency; significant positive relationship between points of trouble in expression of feelings and dependency; significant negative relationship between points of extravertive thought and dependency on social media