Kur'an kursundaki yetişkin din eğitimininbireysel ahlâka etkisi Yalova/Çiftlikköy örneği
The effect of adult religious education in Qur'an courseson individual morals Yalova/Çiftlikköy example
  1. Tez No: 976350
  2. Yazar: NAHİDE DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ABDÜLAZİZ YENİYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Dini inanç, toplumun temeli olan değerlerdendir. Bu değerlerden bir şekilde uzak kalarak mahrum olanların, çalkantılı ve stres dolu hayata karşı ruh ve bedenlerini korumakta sıkıntı yaşadıkları gözlemlenebilmektedir. Yine bir şekilde inandığı dinin kitabını okumaktan ve öğretilerinden mahrum kalan ve belli bir yaşa gelmiş olan vatandaşların bu gereksinimlerinin telafisiyle moral değerlerinin yükselmesi önemli bir olgudur. O yaşta çok önemli bir eksikliği gidermenin hazzını duyarak kendi kitabını okumayı öğrenmeyi ve eğitimini alabilmeyi başarabilmiş olmanın verdiği güvenle daha huzurlu ve ruhen daha sağlıklı olmaları beklenmektedir. Bu bakımdan bu boşluğun doldurulması elzem olan bir hususu göz önünde bulunduran Diyanet İşleri Başkanlığı, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün, Kur'an Kursları Uygulama Esasları ve hükümleri çerçevesinde, erişkinlere/yaşlılara da bu imkânı tanıyan kurslar açarak doldurduğu görülmektedir. Yetişkinlere yönelik yapılan bu çalışmamızda güdülen amaç; din eğitiminin, yetişkinlerin hayatlarındaki yeri, hayatlarına etkisi; onlara ne kazandırdığı veya kazandıracağı, eğitim öncesi ve sonrasında yaşamlarına bir katkı sağlayıp sağlamadığı, davranışlarında bir farklılık meydana getirip getirmediği, getirdiyse nasıl bir değişikliğe katkı sağladığını araştırmaktır. Elde edilen veri ve sonuçlar çerçevesinde de Kur'an kurslarında verilen bu eğitimin olası eksikliklerini gidermek ve daha iyi bir eğitim vermek için gereken şartların yerine getirilmesine katkı sağlamaktır. Kısaca bu çalışmada, Kur'an kurslarında, yetişkinlere yönelik verilen din eğitiminin bireysel ahlâka ne gibi bir katkı sağladığı/sağlayacağı, başka bir ifadeyle, bireysel ahlâk yönünden bir değişime etki yapıp yapmadığı ile ilgili belli sayıdaki kursiyerlerle görüşmeler yapılmıştır. Yapılan saha çalışması sonucunda elde edilen verilerin ışığında bu kursların zayıf ve güçlü yönleri üzerinde düşünceler geliştirilerek, çözüm önerileri sunulmaktadır. Neticede, birey üzerinde, çeşitli yönlerden faydası görülen bu kursların daha verimli hale getirilmesi gerektiği, çalışmanın bir sonucu olarak ifade edilebilir. Son bölümde; amacını ve sonucunu ifade etmeye çalıştığımız bu çalışmanın ilk bölümünde konuyla ilgili verilen temel bilgilerin ışığında yapılan görüşmelerin analiz edilmesi, açıklanması ve sonuç ve önerilerle çalışmanın tamamlandığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Religious belief is one of the values that form the basis of society. It can be observed that those who are somehow deprived of these values have difficulty in protecting their souls and bodies against turbulent and stressful lives. Again, it is an important fact that citizens who are deprived of reading the book and teachings of the religion they believe in and who have reached a certain age, have their moral values increased by compensating for these needs. It is expected that they will be more peaceful and spiritually healthier with the confidence of having succeeded in learning to read their own book and receiving education, by feeling the pleasure of fulfilling a very important deficiency at that age. In this respect, it is seen that the Presidency of Religious Affairs, General Directorate of Education Services, considering the fact that this gap is an essential issue to be filled, has filled it by opening courses that provide this opportunity to adults/elderly people within the framework of the Quran Courses Application Principles and provisions. The aim of this study conducted for adults is to investigate the place of religious education in the lives of adults, its effect on their lives, what it has gained or will gain, whether it has contributed to their lives before and after education, whether it has made a difference in their behaviors, and if so, what kind of a change it has contributed to. Within the framework of the data and results obtained, it is to eliminate the possible deficiencies of this education provided in Quran courses and to contribute to the fulfillment of the necessary conditions for providing a better education. In short, in this study, interviews were conducted with a certain number of course participants regarding the contribution of religious education given to adults in Quran courses to individual morality, in other words, whether it has an effect on individual morality. In the light of the data obtained as a result of the field study, ideas are developed on the weak and strong aspects of these courses and solution suggestions are presented. As a result of the study, it can be stated that these courses, which are beneficial to the individual in various ways, should be made more efficient. In the last section, we can say that the study is completed with the analysis, explanation and results of the interviews conducted in the light of the basic information given on the subject in the first section of this study, in which we tried to express its purpose and result.