Anadolu ağızlarında ünsüz düşmeleri
Consonant delection in the Anatolia dialects
  1. Tez No: 581525
  2. Yazar: BÜŞRA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ŞİMŞEK UMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Anadolu ağızları üzerine yapılmış birçok araştırmanın temel amacı Türk dilinin yapısını tam olarak ortaya koymaya çalışmaktır. Bu çalışmanın da temel amacı Türk diline ve Türk dili araştırmalarına katkı sağlayabilmektir. Anadolu ağızlarının ses bilgisi özelliklerinden ünsüz düşmelerinin hangi sebeplere bağlı olarak gerçekleştiğini, Anadolu ağızlarındaki ünsüzlerin hangi durumlarda ve nasıl düştüğünü, bu düşmelerin yaygın olup olmadığının incelenmesi bu çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada ünsüz düşmeleri erime, büzülme-derilme ve yutulma olayları çerçevesinde incelenmiştir. Buna göre ünsüz düşmeleri karakteristik olanlar ve karakteristik olmayanlar olarak ayrılmıştır. Seslerin hangi ağız bölgelerinde daha çok düştüğü üzerinde durulmuş ve bu düşmeler ünsüzlerin özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmelere uygun örnekler verilmeye çalışılmış, örneklerin tamamı Anadolu ağızları üzerine yapılmış ve tarafımızdan incelenen belirli çalışmalardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main aim of many researches on Anatolian dialects is to try to reveal the structure of Turkish language. The main purpose of this study is to contribute to Turkish language and Turkish language researches. The main subject of this study is to examine the consonants of the Anatolian dialects from the phonological characteristics depending on what causes, how and in which situations the consonants in the Anatolian dialects fall, and whether these falls are characteristic. In this study, consonant falls were examined within the framework of melting, shrinkage and swallowing phenomena. Accordingly consonant falls are divided into characteristic and non-characteristic. It has been emphasized in which mouth regions the sounds have decreased more and these drops have been evaluated according to the characteristics of consonants. Samples that are suitable for these evaluations were tried to be given, all of the samples were made on Anatolian dialects and obtained from certain studies examined by us.