3d yazıcı ile kemik tozundan biyo-uyumlu implant üretimi ve performansının incelenmesi
Investigation of bio-compatible implant production and performance by 3d printer with bone powder
- Tez No: 581548
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN İYİBİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, 3d yazıcıyla üretilen numunelerin tribolojik ve biyotribolojik özellikleri deneysel olarak incelenmiştir. Bu kapsamda, triboloji ve özellikle çalışmada kullanılan biyo-uyumlu hidroksiapatitle üretilen numuneler hakkında doğru malzeme özelliklerini elde edebilmek amacıyla biyotriboloji konularında yapılan çalışmalar incelenmiştir. Triboloji, makinelerde, birbiri ile çalışan parçalarda ve yüzeylerde sıklıkla karşılaşılan sürtünme, aşınma ve yağlama konularını inceleyen araştırma alanları arasında yeralmaktadır. Biyotriboloji ise, tribolojik etkilerin canlılar üzerindeki uygulamaları olarak tanımlanabilir. Bu kavram, özellikle implant tasarımı, imalatı ve uygulamaları sırasında göz önünde bulundurulması gereken en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Canlılar üzerinde uygulanması ve geliştirilmesi planlanan implantların tasarımları çok iyi olsa bile, biyotriboloji konusundaki testler ve analizler gerçekleştirilmeden başarı elde edilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle, biyotriboloji konusunun daha iyi anlaşılması, iki farklı üretim yönteminin kıyaslanarak doğru yöntemin belirlenmesi ve bu alanda çalışan araştırmacılara ışık tutarak yol göstermesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, tribological and biotribological properties of the samples produced by 3d printer were investigated experimentally. In this context, the studies on tribology and biotribology were investigated in order to obtain accurate material properties of biocompatible hydroxyapatite produced samples. Tribology is one of the research areas that examine the friction, wear and lubrication frequently encountered in machines, interlocking parts and surfaces. Biotribology can be defined as the applications of tribological effects on living things. This concept is one of the most important factors that should be considered during implant design, manufacturing and applications. Even if the design of the implants that are planned to be developed and developed on living things is very good, it is not possible to achieve success without carrying out tests and analyzes on biotribology. For this reason, this study has been carried out to better understand the subject of biotribology, to determine the right method by comparing two different production methods and to guide the researchers working in this fiel.