Ordu ili adak yerleri
Ordu province votive places
- Tez No: 581556
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLKÜ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma; Ordu ili, merkez ilçeleri ve köylerinde yer alan evliya kültüne bağlı adak yerleri hakkında halktan edinilen bilgilerin bir araya getirilmesinden meydana gelmiştir. Çalışmanın başında Ordu ili ve merkez ilçelerinde yer alan türbelerin yerleri belirlenmiş, türbelerin bulunduğu yerler, alan araştırma teknikleri kullanılarak detaylı bir şekilde incelenmiştir. Alan araştırması yapılırken başta türbenin mimarisi yapısı ve bulunduğu konum belirlenmiş daha sonrasında ise ses kayıt cihazı ile halktan söz konusu türbe hakkında çeşitli rivayetler elde edilmiştir. Çalışmada tespit edilen tüm türbeler tek tek fotoğraflanmış, halktan türbelerin rivayeti hakkında edinilen tüm bilgiler detaylı bir şekilde aktarılmıştır. Yine halktan edinilen bilgiler doğrultusunda, türbelerin geçmişten günümüze hangi özelliklerinden dolayı ziyaretçi çektiği tespit edilmiştir. Bunların neticesinde çalışmaya dahil edilen türbelerin günümüzde de çeşitli yerlerden ziyaretçi çektiği bilgisi yöre halkından öğrenilmiştir. Alan araştırma tekniklerinden faydalanılarak yürütülen bu çalışmayla birlikte Ordu ilinde bulunan türbelerin günümüzde halk kültürü açısından da son derece önemli bir yeri olduğu, inanışın hala devam ettiği ve ziyaretçilerin türlü şekillerde (ağaç dallarına çaput bağlama, türbenin yanında uyuma, toprağa yüz sürme vs.) dileklerini evliyaların aracılığıyla yaratıcıdan istediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of informations which are obtained from folk, about vow places related to Saint cult in Ordu Province, central districts and villages. First of all, it is determined places of tombs that are located in Ordu and central districts; places of tombs that are, are analyzed by using techinques of field research. Later architecture and location of the tomb are specified then, several rumors about the tomb are got by using tape recorder during the study.At the begining of the study, the location of the shrines in the province of Ordu and central districts were determined and the placez of the shrine were investigated in detail by using the field survey technique. In the field survey, firstly the architectural structure of the shine and its location were determined. Subseguently, the norrations among the publig about the shrines were recorded en the voice recorder. İt is concluded nowadays, the tombs are still valuable according to opinion of folk in Ordu, the believes are lasting like sleeping near the tomb , touchin earth, fastening cloth on the tree etc, end then people believe that theit wishes will come true to these wats via saints.