İş tatmini ve örgütsel bağlılık ilişkisi: Erzurum ili bölge eğitim ve araştırma hastanesi çalışanları üzerine bir uygulama
Relationship between business satisfaction and organizational commitment: An application on employees of Erzurum regional training and research hospital
- Tez No: 581557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAMİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İş tatmini ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki örgütlerin başarılarını belirli kılan bir fonksiyondur. İş tatmini yüksek bir işgörenin içinde bulunduğu örgütü kabullenerek kendi hedef ve amaçları ile örgütün hedef ve amaçlarını bağdaştıracak ve bu sayede kurumun başarısını kendi başarıları gibi göreceklerdir. Bunu gerçekleştirebilen işgörenler yaşadıkları iş tatmini sayesinde kendi hedeflerinin gerçekleştirebilme adına daha mutlu olurlar. Bu araştırmanın amacı; Erzurum ili Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapmakta olan doktor, hemşire, ebe ve sağlık memurlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışanların iş tatmin düzeyini ölçmek amacıyla 1967 yıllında geliştirilen Minnesota İş Tatmin Ölçeği, örgütsel bağlılık düzeyini ölçmek amacıyla 1993 yılında geliştirilen Allen ve Meyer'in Örgütsel Bağlılık Ölçeğin 'den yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda iş tatmininin Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerinde olumlu etkilere yol açtığı, iş tatmini ile örgütsel bağlılık düzeyi arasında doğru bir orantının olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sebeple çalışanların iş tatmin düzeylerini yükselmesi örgüte olan inançları ve örgütle hemhal olma düzeylerini yükseltecektir.
Özet (Çeviri)
The relationship between job satisfaction and organizational commitment is a function that makes organizations' achievements more specific. By accepting the organization in which a high employee is satisfied with job satisfaction, they will reconcile their goals and objectives with the aims and objectives of the organization and thus they will see the success of the organization as their successes. Employees who are able to do this will be happy to realize their own goals thanks to their job satisfaction. The purpose of this research; The aim of this study was to investigate the relationship between job satisfaction and organizational commitment of doctors, nurses, midwives and health officers working in the Regional Training and Research Hospital of Erzurum. The Minnesota Job Satisfaction Scale, which was developed in 1967 to measure the level of job satisfaction of the employees, was used in Allen and Meyer's Organizational Commitment Scale developed in 1993 to measure the level of organizational commitment. As a result of the analyzes, it was concluded that the job satisfaction at Erzurum Regional Training and Research Hospital has positive effects on the organizational commitment of the employees and that there is a correct ratio between job satisfaction and the level of organizational commitment. For this reason, increasing the level of job satisfaction of the employees will increase the level of belief and belief in the organization.